Bieg pamięci Młodych Bohaterów 1939 „Kryptonim Szare Szeregi” za nami

Na terenie Leśnego Centrum Edukacyjnego „Las Winiarski” oraz w samym lesie winiarskim 26 września odbył się bieg pamięci Młodych Bohaterów 1939 „Kryptonim Szare Szeregi”. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Wychowania przez Sport, a współorganizatorem – Nadleśnictwo Kalisz, które udostępniło teren. Koordynatorem przedsięwzięcia był Waldemar Olszyna. Akcja przebiegała pod patronatem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Celem wydarzenia było przypomnienie dzieciom i dorosłym heroicznego poświęcenia „Młodych Bohaterów” – harcerzy Szarych Szeregów, którzy w patriotycznej walce podczas II wojny światowej wielokrotnie zapłacili najwyższą cenę. Bieg ten odbył się po raz pierwszy i wzięli w nim udział zarówno dorośli jak i dzieci. Start zawodów odbył się o symbolicznej godzinie 9:39. Uczestnicy pokonywali trasę biegnącą w lesie winiarskim na dwóch dystansach: pokoleniowym, który wynosił 1939 m i głównym – mierzącym 9390 m. Podczas wydarzenia przybliżono historię walki, która miała duże znaczenie dla polskiej tożsamości, przypomniano odwagę i niezłomną postawę Młodych Bohaterów. Wysłuchać można było również patriotycznych utworów muzycznych. Wszyscy uczestnicy biegu po przekroczeniu linii mety otrzymali medale z wizerunkiem lilijki. Po biegu, przy ognisku, odbyło się uroczyste wręczenie pucharów i okolicznościowych statuetek – przygotowanych specjalnie na to wydarzenie.


Źródło: Nadleśnictwo Kalisz

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter