Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje 26. Biesiadę Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 – Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych Południowej Wielkopolski, która odbędzie się w Brzezinach koło Kalisza.

Przegląd ma charakter konkursu. Powołane przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Jury złożone z etnomuzykologa, etnochoreografa i etnologa wyłoni najlepsze prezentacje zespołów ludowych w subregionie Południowej Wielkopolski oraz przyzna nagrody finansowe i statuetki. Podczas Biesiady Folkloru odbędą się Targi Sztuki Ludowej jako promocja twórczości rękodzielniczej regionu. Na rozpoczęcie planowany jest korowód Zespołów, a na zakończenie – potańcówka oraz wręczenie nagród.

Współorganizatorem Biesiady Folkloru 2022 jest Brzezińskie Centrum Kultury i Biblioteka.

9-10 lipca 2022, Brzeziny – estrada nad zalewem

– w konkursie wezmą udział zespoły taneczne, śpiewacze, kapele, muzycy i śpiewacy z Południowej Wielkopolski w oryginalnych strojach regionalnych – 58 programów!

niedziela od 12:00

– targi sztuki ludowej: regionalny haft, koronka, ozdoby z papieru, bibułkarstwa, słomkarstwo, wikliniarstwo, rzeźba w drewnie, instrumenty i skrzynie ludowe

niedziela od 18:00

– potańcówka tradycyjna

HARMONOGRAM KONKURSU  sobota 9 lipca

15:50 KOROWÓD – spod Leśnej Chaty do Estrady nad zalewem

16:00-19:00 występy konkursowe (rejestracja zespołu przed występem)

  1. Kapela dudziarska I z Moszczanki i Skrzebowej, pow. ostrowski
  2. KGW z Moszczanki, pow. ostrowski – zwyczaj Wywożenie młodożeńcowych
  3. Kapela dudziarska II z Moszczanki i Skrzebowej, pow. ostrowski
  4. Zespół Folklorystyczny KALINA z Blizanowa, pow. kaliski (śpiew)
  5. Kapela FURMANY z Gorzyc Wielkich, pow. ostrowski – zwyczaj Zabawa w karczmie
  6. Zespół Śpiewaczy JANKOWIANIE ZALEŚNI, pow. ostrowski (śpiew)
  7. Zespół Tańca Ludowego KOSYNIERZY z Kapelą koźlarską z Przygodzic, pow. ostrowski – tańce i przyśpiewki z Dąbrówki Wlkp.
  8. Michał Przybył z Gorzyc Wielkich (śpiew)
  9. Zespół Śpiewaczy ŁAGIEWNICZANIE z Łagiewnik, pow. krotoszyński (śpiew)
  10. Kapela Ludowa KALINA z Blizanowa, pow. kaliski
  11. Zespół Folklorystyczny PIWONICE z Kalisza (śpiew)
  12. Maria Pomogier z Łagiewnik, pow. krotoszyński (śpiew)
  13. Zespół Folklorystyczny LISKOWIANIE z Liskowa, pow. kaliski (śpiew)
  14. Adrian Kubczyk z Cekowa (śpiew)
  15. Zespół Śpiewaczy ŁĄKOCANIE, pow. ostrowski (śpiew)
  16. Danuta Kowalska z Piwonic w Kaliszu (śpiew)
  17. Kapela Ludowa SŁONECZKO z Opatówka, pow. kaliski
  18. Lucyna Wrzesińska z Kaliny z Blizanowa, pow. kaliski (śpiew)
  19. Zespół Śpiewaczy CEKOWIANKI z Cekowa, pow. kaliski (śpiew)

HARMONOGRAM KONKURSU  niedziela 10 lipca

10:30 – rozpoczęcie 2. dnia Biesiady Folkloru

11:00-14:00 występy konkursowe (rejestracja zespołu przed występem)

  1. Kapela Ludowa BRZEZINY I skład, pow. kaliski
  2. Zespół Folklorystyczny DORUCHOWIANIE żeńska, pow. ostrzeszowski (śpiew)
  3. Zespół Śpiewaczy OPATOWIANIE z Opatówka, pow. kaliski (śpiew)
  4. Kapela Ludowa BRZEZINY II skład, pow. kaliski
  5. Zespół Folklorystyczny DORUCHOWIANIE męska, pow. ostrzeszowski (śpiew)
  6. Janina Plichta z Czempisza, pow. kaliski (śpiew)
  7. Kapela Ludowa SAMI SWOI z Opatówka, pow. kaliski
  8. Lech Owczarek z Doruchowa, pow. ostrzeszowski (śpiew)
  9. Zespół Pieśni BRZEZINIANKI z Brzezin, pow. kaliski (śpiew)
  10. Zespół KOŹMINIACY z Koźminka, pow. kaliski (śpiew)
  11. Zespół Śpiewaczy OŁOBOK, pow. ostrowski ­ tańce z Ołoboku i Wielkopolski
  12. Zespół z KOCINY, pow. ostrowski (śpiew)
  13. Zofia Pyrek z Koźminiaków, pow. kaliski (śpiew)
  14. Zespół Śpiewaczy KORZENIEWIANKI z Korzeniewa, pow. kaliski (śpiew)
  15. Mirosława Gajda z Kociny, pow. ostrowski (śpiew)
  16. Zespół Pieśni i Tańca OŁOBOK, pow. ostrowski (śpiew)
  17. Kapela z KOCINY, pow. ostrowski
  18. Brygida Olszewska z Koźminiaków, pow. kaliski (śpiew)
  19. Zespół Ludowy GŁOGOWIANIE z Głogowej, pow. ostrowski – zwyczaj Przy karcianym stoliku Władka Nadobnego

14:00-15:00 PRZERWA

15:00-18:00 występy konkursowe (rejestracja zespołu przed występem)

  1. Zespół Śpiewaczy KALINA z Nowej Wsi, pow. krotoszyński (śpiew)
  2. Ewa Przestacka z Dąbrowy, pow. jarociński (skrzypce)
  3. Mirosława Juskowiak z Nowej Wsi, pow. krotoszyński (śpiew)
  4. Halina Wałęsa i Marta Krzekotowska z Nowej Wsi, Duży/Mały (śpiew)
  5. Zespół Śpiewaczy DĄBROWIANKI z Dąbrowy, pow. jarociński (śpiew)
  6. Stefan Zasadzka z Dąbrowy, pow. jarociński (akordeon)
  7. Zespół Pieśni i Tańca TURSKO, pow. pleszewski – tańce ze wsi Tursko i okolic
  8. Wanda Kusterka z Lutogniewa, pow. krotoszyński (śpiew)
  9. Zespół Śpiewaczy KOBIERZANKI z Kobierna, pow. krotoszyński (śpiew)
  10. Maria Pierunek z Lutogniewa, pow. krotoszyński (śpiew)
  11. Zespół Śpiewaczy BIADKOWIANKI z Biadek, pow. krotoszyński (śpiew)
  12. Jadwiga Grzesiek z Kobierna, pow. krotoszyński (śpiew)
  13. Zespół Śpiewaczy LUTOGNIEWIACY z Lutogniewa, pow. krotoszyński (śpiew)
  14. Agnieszka Jędrkowiak z Kobierna, pow. krotoszyński (śpiew)
  15. Zespół Folklorystyczny SNUTKI z Potarzycy gr. młodzieżowa – Kujawiak z oberkiem
  16. Małgorzata Olszewska z Lutogniewa, pow. krotoszyński (śpiew)
  17. Zespół Folklorystyczny SNUTKI z Potarzycy dziecięca, pow. jarociński – zabawy krakowskie
  18. Kapela dudziarska I ZF SNUTKI z Potarzycy, pow. jarociński
  19. Kapela dudziarska II ZF SNUTKI z Potarzycy, pow. jarociński
  20. Zespół Folklorystyczny SNUTKI z Potarzycy grupa dorosłych – zwyczaj Dożynki w Golinie

18:00-19:30 POTAŃCÓWKA TRADYCYJNA / OBRADY JURY

19:30 OGŁOSZENIE WYNIKÓW I WRĘCZENIE NAGRÓD


Głównym założeniem Biesiady jest ochrona i dokumentacja najcenniejszych tradycji regionalnych w dziedzinie folkloru, a także możliwość spotkania się środowiska twórców i kontynuatorów kultury ludowej w celu wymiany doświadczeń oraz konsultacji z folklorystami. Dlatego ważne jest, aby wybrać do przeglądu utwory cenne, oryginalne, nie prezentowane w poprzednich Biesiadach Folkloru, charakterystyczne dla miejsca działalności zespołu. Zachęcamy do udziału w nowych kategoriach – dla gawędziarzy ludowych i w Duży/Mały dla mistrza i ucznia. Zespoły dziecięce będą oceniane w osobnej kategorii.

Organizatorzy zapewniają uczestnikom ciepły posiłek i napoje. Koszty dojazdu i ubezpieczenia pokrywają instytucje delegujące. Parkingi dla autokarów znajdować się będą na terenie GOSiR koło Zalewu
w Brzezinach (wjazd przez groblę).

źródło: CKiS

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

XXII Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze

8 sierpnia 2022

Na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego w Szwacinie (gmina Godziesze Wielkie) 7...

czytaj więcej»

Paliło się na Złotej

8 sierpnia 2022

W dniu 7 sierpnia około godziny 13:00 zapłonął budynek przy...

czytaj więcej»

Wrześniowe wydarzenia 1939 r. w Morawinie!

8 sierpnia 2022

W niedzielę (7 września) w Morawinie odbyły się, tzw. „Wrześniowe...

czytaj więcej»

Czwarty Targ na Plantach już 10 września

8 sierpnia 2022

Prezydent Miasta Kalisza zaprasza do udziału w czwartym targu na...

czytaj więcej»
Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Ranking najbogatszych samorządów – jak wypadły samorządy z regionu?

7 sierpnia 2022

Ukazał się najnowszy ranking najbogatszych samorządów, przygotowany przez Pismo Samorządu...

czytaj więcej»

Wielkopolski Dzień Pszczół na Zawodziu

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»