Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
FinalFour

Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach 

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje 26. Biesiadę Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 – Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych Południowej Wielkopolski, który odbędzie się w Brzezinach koło Kalisza w dniach 9-10 lipca.

 Będzie to wyjątkowe święto regionalnej kultury ludowej, ponieważ decyzją Ministra Kultury Piotra Glińskiego Biesiada Folkloru istniejąca od ponad czterdziestu lat została wpisana do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego (prowadzony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa).

Przegląd ma charakter konkursu. Powołane przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Jury złożone z etnomuzykologa, etnochoreografa i etnologa wyłoni najlepsze prezentacje zespołów ludowych w subregionie Południowej Wielkopolski oraz przyzna nagrody finansowe i statuetki. Podczas Biesiady Folkloru odbędą się Targi Sztuki Ludowej jako promocja twórczości rękodzielniczej regionu. Na rozpoczęcie planujemy korowód Zespołów, a na zakończenie – potańcówkę oraz wręczenie nagród. Współorganizatorem Biesiady Folkloru 2022 jest stały partner pod nową nazwą: Brzezińskie Centrum Kultury i Biblioteka.

Głównym założeniem Biesiady jest ochrona i dokumentacja najcenniejszych tradycji regionalnych w dziedzinie folkloru, a także możliwość spotkania się środowiska twórców i kontynuatorów kultury ludowej w celu wymiany doświadczeń oraz konsultacji z folklorystami. Dlatego ważne jest, aby wybrać do przeglądu utwory cenne, oryginalne, nie prezentowane w poprzednich Biesiadach Folkloru, charakterystyczne dla miejsca działalności zespołu. Jury oceni następujące elementy: zgodność repertuaru z tradycją regionu, wykonanie tańca, formę i treść widowiska obrzędowego, charakterystyczny sposób wykonania i cechy gwarowe śpiewu, technikę i maniery wykonawcze, zgodność składu kapel z tradycjami regionu, dostosowanie repertuaru do wieku i umiejętności wykonawców, typowość stroju ludowego oraz poziom artystyczny prezentacji. Zachęcamy do udziału – oprócz stałych kategorii zespołów tanecznych I śpiewaczych, kapel I solistów – w nowych – dla gawędziarzy ludowych i w Duży/Mały dla mistrza i ucznia. Zespoły dziecięce będą także oceniane w osobnej kategorii.

źródło: CKiS 

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze