Biografistyka w perspektywie regionalnej: Spotkanie nauki i historii rozpoczęte!
Dziś, w 25-lecie wydania pierwszego tomu „Słownika biograficznego Wielkopolski południowo-wschodniej” (wyd. 1998), rozpoczęła się ogólnopolska konferencja „Biografistyka w perspektywie regionalnej”. Miejscem obrad jest Collegium Novum Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, a wydarzenie zaplanowano na dwa dni.
Dziś, pod przewodnictwem Profesora dr hab. Krzysztofa Walczaka, profesora Akademii Kaliskiej oraz prezesa Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, rozpoczęła się ogólnopolska konferencja o tematyce „Biografistyka w perspektywie regionalnej”. To ważne wydarzenie zgromadziło w Kaliszu grono ekspertów, badaczy i pasjonatów nauki z różnych zakątków kraju.
Wykład inauguracyjny poprowadził prof. Akademii Kaliskiej, dr hab. Krzysztof Walczak. Tematem przewodnim wykładu było omówienie historii prac biograficznych podejmowanych przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk z okazji 25. rocznicy wydania pierwszego tomu „Słownika biograficznego Wielkopolski południowo-wschodniej”.
W swojej prezentacji prof. Krzysztof Walczak przybliżył genezę oraz rozwój prac biograficznych prowadzonych przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Podkreślił znaczenie tych badań w dokumentowaniu życiorysów oraz zasług osób, które odegrały istotną rolę w historii regionu Wielkopolski południowo-wschodniej, a także w kraju i za jego granicami. Profesor podzielił się także spostrzeżeniami dotyczącymi znaczenia prac biograficznych dla poznania historii regionu oraz jego roli w dziejach narodu i państwa.
Głównym celem konferencji oraz całego projektu jest promowanie i rozwijanie badań interdyscyplinarnych w dziedzinie nauk humanistycznych. Projekt zakłada również uhonorowanie osób, które odegrały istotną rolę w historii regionu Wielkopolski południowo-wschodniej, całego kraju i za granicą, przyczyniając się do zainteresowania historią naszego regionu oraz jego znaczenia w kontekście narodu i państwa.
Szczegółowy program oraz zagadnienia omawiane podczas dwudniowej konferencji: KLIK.