Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Blisko 800 tys. dotacji dla kaliskiej katedry!

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach I naboru programu „Ochrona zabytków”. 791 tysięcy złotych trafi do parafii katedralnej św. Mikołaja w Kaliszu, a pieniądze mają być przeznaczone na dalsze prace konserwatorskie i restauratorskie.

Celem programu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne. Prace przy renowacji kaliskiej katedry rozpoczęły się w 2016 roku. Nowe prace konserwatorskie i restauratorskie obejmą dokończenie elewacji wieży – część górną wraz z konserwacją żaluzji drewnianych i sterczyn kamiennych. O dotację starała się także Rzymskokatolicka Parafia Ordynariatu Polowego pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu – konserwacja ławek; Klasztor OO. Franciszkanów – ołtarz boczny św. Franciszka oraz prace konserwatorskie ołtarza bocznego; Parafia Prawosławna p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu – prace restauratorskie i konserwatorskie sklepienia nawy z łukiem pod sklepieniem, zabezpieczenie ściany nawy od strony kruchty; Parafia Rzymsko-Katolicka św. Gotarda w Kaliszu – remont więźby i wymiana pokrycia dachu. Niestety wspomniane parafie nie otrzymały wsparcia. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił również II nabór we wspomnianym programie „Ochrona zabytków”.

 

Źródło: gov.pl; Fot.: arch.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze