Bogactwo wielokulturowego Kalisza. Europejskie Dni Dziedzictwa po raz trzydziesty
III Dni Księstwa Kaliskiego, wielokulturowy piknik artystyczny, spotkania, koncerty, wystawy, degustacje potraw kuchni różnych narodów. Wszystko to do zobaczenia i skosztowania na 30. Europejskich Dni Dziedzictwa, które już w dniach 9-11 oraz 17-18 września odbędą się w Kaliszu.
Hasłem tegorocznej, jubileuszowej edycji jest Połączeni Dziedzictwem – Bogactwo Wielokulturowego Kalisza. Impreza ma na celu edukowanie w zakresie historii i kultury, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. O walorach tego wydarzenia powiedział na dzisiejszej konferencji Wiceprezydent Miasta Kalisza, Grzegorz Kulawinek:
To dwa tygodnie wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, które stanowią symbiozę pewnych działań. Materialne i niematerialne dziedzictwo łączy pokolenia, integruje społeczeństwo. Różne grupy i narody pozwalają trwać we wspólnych wartościach. Kalisz od początków dziejów był miastem wielokulturowym, więc ogromnie się cieszę, że poprzez te dwa tygodnie będziemy mogli poznać dziedzictwo kulturowe wielu narodowości, które zamieszkiwały Kalisz.
Ze względu na sytuację wojenną na Ukrainie, w tym roku na szczególną uwagę zasługuje zagrożenia dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Wspomniała o tym Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki:
Będziemy nawiązywać do dziedzictwa kulturowego Ukrainy i związków Kalisza z Ukraińcami. Chcemy również podkreślić wielokulturowość Kalisza, przedstawić narody i wyznania, które towarzyszyły mieszkańcom Kalisza przez wieki.
Trzy tematyczne dni związane z narodami, które miały wpływ na historię i dziedzictwo Kalisza. O tej inicjatywie powiedział Zbigniew Judasz z Fundacji Znowu Razem:
Od kilku lat współpracujemy z Wydziałem Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki organizując różnego rodzaju wydarzenia. Z roku na rok udaje nam się robić coraz więcej rzeczy. Zrodził się pomysł, żeby zrobić trzy tematyczne dni związane z narodami, które miały największy wpływ na dziedzictwo i historię Kalisza. Skupiliśmy się na dniach tematycznych związanych z Niemcami, Ukraińcami i Żydami.
Do wspólnej organizacji przedsięwzięcia zgłosiło się piętnaście podmiotów. Są także instytucje kultury, zarówno miejskie jak i wojewódzkie, w tym Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Podmiotem zewnętrznym będzie również Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.