
Bohater bezradny wobec systemu? – premiera spektaklu w TBK
Podróżnik z dalekich krajów przybywa na wyspę. Okazuje się ona być kolonią karną. Bohater niezamierzenie uczestniczy w przygotowaniach do egzekucji jednego z osadzonych, poznaje perspektywę oficera, oraz absurdalny dla cywilizowanego człowieka aparat represji. “Temat podjęty przez Franza Kafkę, zawieszony w jakimś uniwersum odległym od nas, symbolicznym, próbujemy uczynić tematem, który może zabrzmieć współcześnie. Żeby nie był to tylko teatr czy inscenizacja dzieła słynnego pisarza, jednak żebyśmy mogli w różnych momentach spektaklu odczuć, że odnosi się to do naszej rzeczywistości.” -powiedział reżyser Krzysztof Rekowski.
Już 3 czerwca, o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu odbędzie się premiera spektaklu “Kolonia Karna” opartego na opowiadaniu Franza Kafki, w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego.

Wśród czterech postaci rozgrywa się przedstawione zdarzenie, w którym ktoś musi stać się ofiarą. Opowiadanie może być odczytywane jako metafora – obraz społeczeństwa i jego przemian. System prawny, normy moralne i sposób ich egzekwowania przemijają wraz ze zmianą pokoleń i form władzy, ale w centrum opowieści pozostają ludzie.
Postać, w którą się wcielam, jest osobą owładniętą i żyjącą w starym porządku, w odległym, niedookreślonym miejscu. Jestem związany bardzo emocjonalnie z urządzeniem wymierzającym sprawiedliwość. Bronię tej maszyny i walczę o to, żeby ona przetrwała i pozostała bez zmian
– Adam Kupaj, aktor.
Reżyser Krzysztof Rekowski powiedział, że w tej historii można także dostrzec dzisiejsze rozdarcie świata na ten współczesny, demokratyczny, pełen humanitarnych idei oraz świat, w którym kompletnie te zasady nie funkcjonują. Podróżnik jest postacią, która łączy w sobie moralną niezgodność, oraz bezradność wobec systemu. Ten brak poczucia sprawczości można odnieść do współczesnej rzeczywistości także.






