Bp Bryl poświęcił muzeum i park rodzinny

W Kowalewie uroczyście otwarto parafialne muzeum i oddano do użytku park. Dzieła poświęcił biskup kaliski Damian Bryl po Mszy św., podczas której udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Pomysł, aby na niewykorzystanej ziemi obok kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła i plebani powstał park dla mieszkańców, szczególnie dla rodziców z małymi dziećmi zrodził się kilka lat temu w myślach ks. Wiesława Kondratowicza. Proboszcz tym pomysłem podzielił się z Mirosławą Czamańską, która jako architekt szybko podjęła się tego dzieła. Dzięki zaangażowaniu parafian udało się zagospodarować to miejsce na Parafialny Park Rodzinny. 

– Chcemy, aby było to miejsce wspólnych spotkań parafian nie tylko na modlitwie, ale i na wspólnym spędzaniu czasu poprzez rozmowy, zabawy czy innego typu spotkania służące wspólnocie parafialnej i rodzinnej. Na całej przestrzeni parku rozstawione są stacje drogi krzyżowej. Każdy zatem może wejść i chodząc od stacji do stacji odmówić różaniec czy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Przy figurze Matki Bożej odprawiamy nabożeństwa majowe – podkreśla proboszcz. Z kolei pomysł utworzenia muzeum zrodził się na przełomie 2018 i 2019 r. – Wówczas świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości. W tym czasie dokonaliśmy pierwszego odkrycia, a mianowicie znaleźliśmy herb Polski z 1919 r., który obowiązywał do 1927 r. I to było bodźcem, żeby dalej zagłębiać się w historię parafii i miejscowości – tłumaczy Ryszard Przybylski, twórca muzeum.

Większość eksponatów została odnaleziona na terenie kościoła i przyległych obiektów kościelnych. Najcenniejsze są XVIII-wieczne sukienki, które odkryto podczas prac remontowych na plebani. – Są to sukienki z obrazu Matki Boskiej Kowalewskiej. Oprócz tych oryginalnych srebrnych sukienek odnaleźliśmy korony i cały zestaw tabliczek wotywnych, z których najstarsze pochodzą z XVII w. – mówi Ryszard Przybylski. W muzeum można także zobaczyć kolekcję szat liturgicznych z XVIII i XIX w., a także XVII-wieczną polichromię z drewnianego kościoła, który w 1938 r. został rozebrany. Są też stare księgi, krzyże i figury, których autorem prawdopodobnie jest Paweł Bryliński. Muzeum można zwiedzać w niedzielę po każdej Mszy św. Osoby zainteresowane mogą zadzwonić pod nr telefonu 507897671. Podczas uroczystości bp Damian Bryl wręczył Pierścienie Świętego Józefa osobom, które swoją pracą wniosły szczególny wkład na przestrzeni wielu lat w życie i działalność parafii w Kowalewie. Takie odznaczenie otrzymali: Teresa Grzesiak, Mirosława Czamańska, Magdalena Łuczak, Marian Martyna, Ryszard Przybylski.

źródło: Diecezja Kaliska

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Świadkowie zdarzenia poszukiwani!

29 maja 2022

Policjanci z Zespołu ds. Wykroczeń Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu...

czytaj więcej»

Upamiętnili bohaterów walk o Monte Cassino

29 maja 2022

Delegacja samorządowców z terenu naszego województwa przebywała między 17 a...

czytaj więcej»

Festiwal w Żelazkowie

28 maja 2022

Już jutro w Żelazkowie odbędzie się Festiwal Orkiestr Dętych i...

czytaj więcej»

Płyty, winyle i kasety z całego świata w galerii Amber

28 maja 2022

Wystawcy i kolekcjonerzy z całej Polski zawitali dziś do Galeria...

czytaj więcej»

W muzycznym świecie zwierząt

28 maja 2022

Czy spotkaliście kiedyś w filharmonii kangury, żółwie albo kukułkę? Może...

czytaj więcej»

Dzień Dziecka w mieście!

28 maja 2022

Dzień Dziecka zbliża się do nas wielkimi krokami! Z tej...

czytaj więcej»