Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Budowniczy Solness czy budowniczy skandalu?

Kaliski Teatr zaprasza na premierowe spotkanie w cyklu „Rozmowy na krawędzi sceny”. Pierwsze spotkanie po spektaklu „Budowniczy Solness” w sobotę 22 października 2022 r. o godz. 19:00 na Dużej Scenie. Dyskusję poprowadzi red. Jacek Wakar, a uczestniczyć w niej będą twórcy spektaklu i zaproszeni goście: Ewa Woydyłło, Maria Sibińska oraz Inga Iwasiów.

W ostatnich latach opinią publiczną na całym świecie regularnie wstrząsają doniesienia o nadużyciach seksualnych. Ich punktem kulminacyjnym stał się globalny ruch #MeToo. Bez wątpienia temat seksualności i etyki zachowań interpersonalnych w sferze cielesnej i psychicznej to istotne elementy opisu współczesności. Refleksja nad nimi stanowi wyzwanie tak dla psychologów i socjologów, jak i dla każdego z nas. Sfera erotyczna jest jedną z najważniejszych sił wpływających na złożone relacje międzyludzkie. Czy tego chcemy czy nie, ulegamy tym oddziaływaniom na różnym poziomie. Świadomie lub bezwiednie.

Czy o tym jest spektakl „Budowniczy Solness”?

Reżyser Szymon Kaczmarek i dramaturg Żelisław Żelisławski, twórcy spektaklu, którego premiera odbyła się w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w maju 2022 r., zaproponowali oryginalne odczytanie dramatu, dociekliwie przyglądając się intencjom Ibsena, także przez pryzmat jego biografii. Główny nurt akcji sztuki oparty jest na niejasnej więzi tytułowego bohatera z dwunastoletnią dziewczynką. Po wielu latach, już jako dorosła kobieta, Hilde odwiedza Solnessa w jego willi… Spektakl stawia szereg pytań o ludzkie postawy i uczucia – i nie daje prostych odpowiedzi. Henrik Ibsen, który w centrum swojej twórczości stawiał człowieka z jego rozterkami moralnymi, w napisanym w 1899 roku „Solnessie” dotknął materii wyraziście rezonującej z tematami ważnymi współcześnie, tu i teraz. Pojęcia takie jak przemoc seksualna, przemoc psychiczna czy pedofilia obecne są w popularnym dyskursie, ale znajomość procesów oraz mechanizmów emocjonalnych tworzących te zjawiska wciąż pozostaje powierzchowna. Wciąż szukamy drogi, jak się w tym problemie przejrzeć.

Nazwaliśmy nasz nowy cykl spotkań „Rozmowy na krawędzi sceny”, ponieważ będziemy wychodzić od motywów i problematyki poruszanej w spektaklu na scenie, ale wyruszymy poza obszar samego przedstawienia – tłumaczy dyrektor Teatru Bartosz Zaczykiewicz – bierzemy pod uwagę tematy budzące spory: „na krawędzi” jak „na ostrzu”.

Dyskusję poprowadzi red. Jacek Wakar, krytyk teatralny i publicysta, a uczestniczyć w niej będą twórcy spektaklu oraz zaproszeni specjaliści:

  • Ewa Woydyłło doktor psychologii i terapeuta uzależnień, autorka książek m.in. Wybieram wolność, czyli rzecz o uwalnianiu się z uzależnień, Zaproszenie do życia, Sekrety kobiet, Buty szczęścia, Droga do siebie
  • Maria Sibińska, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Instytutu Skandynawistyki i Fennistyki UG, znawczyni literatury skandynawskiej
  • Inga Iwasiów, literaturoznawczyni, krytyczka literacka, poetka i prozaiczka, profesor nauk humanistycznych Uniwersytetu Szczecińskiego. W 1994 roku opublikowała prawdopodobnie pierwszą w Polsce monografię na temat teorii i krytyki feministycznej.

Premierowe spotkanie w cyklu „Rozmowy na krawędzi sceny” odbędzie się w sobotę 22 października około godziny 21:00, zaraz po spektaklu „Budowniczy Solness” na Dużej Scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Wstęp na spotkanie jest bezpłatne, bilety na przedstawienie można kupić online na stronie www.teatr.kalisz.pl

Źródło: Teatr Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze