Budżet Powiatu Ostrowskiego na 2022 r. przyjęty

Budżetowe posiedzenie Rady Powiatu Ostrowskiego odbyło się 29 grudnia 2021 r. w formule hybrydowej. Na Sali konferencyjnej obecni byli jedynie Przewodniczący Rady, starostowie oraz szefowie klubów. Pozostali radni uczestniczyli w posiedzeniu zdalnie. Dochody budżetu wyniosą 182.984 391 zł, a wydatki przekroczą kwotę 214 500 095 zł.

-,,Szczegółowe założenia i planowane inwestycje omawialiśmy podczas niedawnego wspólnego posiedzenia komisji od tego czasu niewiele się zmieniło m.in. zwiększyła się kwota przeznaczona na wydatki, w których po raz drugi znacznie przekroczymy 200 mln’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

-,,Budujące jest to, że już na początku roku na wydatki majątkowe – na  inwestycje przeznaczamy ok. 30 mln zł, na zadania drogowe ponad 21 mln. Wierzę, że pozyskując środki z różnych źródeł uda się nam te kwoty w ciągu roku jeszcze zwiększyć’’.

Starosta Ostrowski podkreślił, że tym, co go niepokoi jest zwiększająca się inflacja, która ma wpływ na koszty bieżącego funkcjonowania instytucji i placówek oraz koszt obsługi zadłużenia a także niedoszacowana subwencja oświatowa.

Ze środków budżetowych w 2022 roku realizowanych będzie kilkadziesiąt zadań inwestycyjnych. Kontynuowane będą duże zadania drogowe Rososzyca – Wielowieś, Gorzyce – Nabyszyce, ścieżki rowerowe do Bonikowa i z Mojej Woli do Sośni oraz modernizacja jezdni. W sferze oświatowej z największymi inwestycjami będą budowa Poradni Psychologiczna-Pedagogicznej oraz kompleksowa modernizacja Zespołu Szkół Transportowo Elektrycznych. W szpitalu dokończona zostanie budowa bloku operacyjnego oraz zaplanowano remont oddziału laryngologicznego, ostatniego oddziału w budynku głównym wymagającego remontu.

W wystąpieniach klubowych radni poparli przedłożony projekt budżetu:

-,,Pomimo trudności jest to budżet dobrze zaplanowany i bezpieczny. Z pewnością Zarząd Powiatu nie zejdzie z kursu inwestycyjnego i skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych’’ – powiedziała w imieniu radnych PiS Karolina Dera-Szymańska.

-,,Budżetu nie wystarczy uchwalić. Teraz musi zostać wykonany! Warto podkreślić, że już po raz drugi przekroczyliśmy gracę 200 mln w wydatkach’’ – powiedział Andrzej Leraczyk w imieniu radnych ,,Samorządny Powiat’’, wskazując nie tylko na największe inwestycje, ale na zmiany w strukturze płac powiatowych jednostkach.  

-,,Jest to budżet realny chociaż nie do końca satysfakcjonujący. Problemem będzie inflacja. W Polskim Ładzie są środki na inwestycje, ale ma na bieżące wzrastające koszty utrzymania’’ – powiedział Barbara Szymanowska w imieniu radnych PSL.

Józef Wajs w imieniu ,,Przyjaznego Powiatu’’ podkreślił, że mimo iż reprezentuje klub opozycyjny będzie wspierać  działania Zarządu. Wyraził także nadzieję, że spełnią się zapowiedzi i samorządy otrzymają dodatkowe środki.

W głosowaniu za przedstawionym projektem budżetu opowiedziało się 27 radnych.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Ranking najbogatszych samorządów – jak wypadły samorządy z regionu?

7 sierpnia 2022

Ukazał się najnowszy ranking najbogatszych samorządów, przygotowany przez Pismo Samorządu...

czytaj więcej»

Wielkopolski Dzień Pszczół na Zawodziu

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Trwa rekrutacja do Akademii Prawa Unijnego

7 sierpnia 2022

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości ogłosiła nabór do II edycji programu...

czytaj więcej»

Stracona szansa na zwycięstwo – KKS z remisem u siebie

7 sierpnia 2022

Pechowa końcówka meczu i spory niedosyt. Kakaesiakom nie udało się...

czytaj więcej»

Stochniałek: Opieka nad pacjentami jest dla nas jedną z najważniejszych kwestii

7 sierpnia 2022

Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, postanowiła odnieść się do...

czytaj więcej»

Katarzyna Wieczorek i Kwartet Smyczkowy Folusz wystąpili w Parku Przyjaźni

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»