baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Calisiada już po raz ósmy „wykuwa” młodych liderów!

8. edycja projektu „Calisiada”, organizowana przez Fundację „Inicjatywa dla Opatówka” oraz Stowarzyszenie „Stacja Inspiracja”, dobiegła końca, więc przyszedł czas na podsumowanie tej wyjątkowej podróży uczestników przez świat rozwijania umiejętności młodych liderów i wolontariuszy. Ostatnie ze spotkań było również okazją do spotkania z Mikołajem Kostaniakiem, który na swoim własnym przykładzie pokazał, że poprzez wolontariat i działania dla lokalnej społeczności można odnieśc sukces, a przede wszystkim nauczyć się umiejętności, które procentują później w życiu prywatnym czy zawodowym i to bez względu na wybraną branżę.

Początki projektu „Calisiada” sięgają roku 2016, kiedy to wydarzenie rozpoczęło się pod hasłem „Pociąg do Ziemi Kaliskiej”. Głównym punktem wydarzenia był wtedy turniej wiedzy o regionie dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych. Pomysłodawczynią oraz wieloletnią koordynatorką projektu jest Ewa Mąkowska – prezes towarzyszenia Stacja Inspiracja, nauczycielka, radna Kaliskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz od niedawna wiceprezes Forum Organizacji Pozarządowych Ziemi Kaliskiej. Wiele lat temu postawiła sobie ona za cel, iż zajmie się edukacją regionalną dzieci oraz młodzieży i ten cel skrupulatnie realizuje.

W kolejnych latach formuła „Calisiady” zmieniała się, a swoistym podsumowaniem dotychczasowych działań stała się edycja ósma – tegoroczna. Jej głównym celem było upowszechnienie wzorca aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym z uwzględnieniem roli lidera grupy wśród dzieci i młodzieży. W trakcie projektu, który trwał do października, uczestnicy odkrywali tajniki wolontariatu, roli lidera w społeczeństwie, animacji społecznej, kreatywności, rozwijania twórczego myślenia, a także zdobywali umiejętności komunikacji i promocji akcji społecznych.

„Ta edycja jest rozwinięciem poprzednich siedmiu odsłon projektu. Bardzo często liderem grupy rówieśniczej, szkolnej czy lokalnej społeczności jest wolontariusz – osoba oddolnie, dobrowolnie angażująca się w różnorodne sfery życia społecznego, takie jak kultura, sport, dobroczynność, ekologia czy ochrona środowiska. Nasze organizacje już od dawna mają styczność z taką grupą docelową. Wiemy i widzimy, że czasem np. brak pewności siebie blokuje ich przed działaniami, a epidemia COVID, która spowodowała wprowadzenie nauki zdalnej, pozostawiła swoje ślady do dziś. Rzutuje to na niską aktywność społeczną, bowiem jest mniej chętnych osób do pomocy wolontaryjnej. Młodzież obawia się wyjść ze swojej strefy komfortu i dlatego w ramach tegorocznego projektu poprowadziliśmy wraz z trenerami cykl szkoleniowo-warsztatowy. Był on właśnie odpowiedzią na te trudności.” – mówiła Ewa Machelak – Wiceprezes Fundacji Inicjatywa dla Opatówka

W ramach 8. edycji „Calisiady”, uczestnicy mieli szansę brać udział w interesujących warsztatach, za sprawą których mogli rozwijać wspomniane umiejętności i poszerzali horyzonty myślowe. Wyjątkowe spotkania poprowadzili specjaliści w dziedzinie kreatywnego myślenia i komunikacji, przekazując nie tylko teorię, ale przede wszystkim praktyczne narzędzia, które uczestnicy mogli od razu wykorzystać.

Podczas warsztatów prowadzonych przez Małgorzatę Trzęsowską oraz Krzysztofa Łużyńskiego, uczestnicy zostali zaproszeni do eksploracji swojej kreatywności. Najpierw, przystąpili w grupach do tworzenia szkoły marzeń lub miasta marzeń, co nie tylko wymagało pomysłowości, ale także umiejętności współpracy oraz efektywnej komunikacji w grupie. Później, podczas kolejnego spotkania, skupiono się na roli komunikacji i promocji w kontekście działań lokalnych liderów. Teoretyczne aspekty były szybko przenoszone do praktyki w trakcie dynamicznej gry z dziedziny PR. Uczestnicy nie tylko zdobywali wiedzę, ale także ćwiczyli umiejętności na bazie realnych scenariuszy. W kolejnym etapie projektu, młodzi entuzjaści spędzili kilka godzin jako wolontariusze w różnych organizacjach pozarządowych i instytucjach publicznych. To praktyczne doświadczenie pozwoliło im uczestniczyć w prawdziwie społecznych działaniach i zobaczyć, jak mogą przyczynić się do poprawy otaczającego ich środowiska.

Tegoroczna „Calisiada”, która została dofinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, to nie tylko warsztaty, ale właściwie „podróż w świat umiejętności”, gdzie teoria przenikała się z praktyką, a uczestnicy mieli okazję nie tylko zdobywać wiedzę, ale też kształtować swoje umiejętności w dynamicznych sytuacjach. Ten nowy wymiar projektu dał uczestnikom możliwość wejścia na zupełnie inny poziom, oferując jednocześnie narzędzia do efektywnego działania w społeczności lokalnej i inspirując do dalszego rozwoju.

„Mam nadzieję, że ten projekt Was bardzo mocno zainspiruje, aby nie przestawać działać i cały czas się rozwijać. Mam też nadzieję, że dzisiejsze spotkanie z Mikołajem, który również jest takim społecznym liderem, będzie dla was motywujące, inspirujące i że dalej będziecie działać na rzecz miejsc, gdzie już jesteście lub gdzie może będziecie w przyszłości. Życzę Wam, żeby były to miejsca fajne, ciekawe, bez względu na to, w jakim obszarze dobrze się czujecie i w jakim działacie.” – mówił Mateusz Walczak – Prezes Fundacji Inicjatywa dla Opatówka zwracając się do uczestników

Finiszem całego przedsięwzięcia było podsumowanie, które odbyło się dziś w Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego. Uczestnicy otrzymali certyfikaty udziału w projekcie oraz symboliczne upominki. Punktem kulminacyjnym spotkania było jednak spotkanie z kolejnym z ekspertów – przywołanym wcześniej Mikołajem Kostaniakiem – społecznikiem i samorządowcem, który jest zawodowo związany z sektorem pozarządowym i działa jako koordynator w wielu organizacjach i przy wielu projektach społecznych.

„To, że dzisiaj tutaj siedzicie pokazuje, że już jesteście liderami i nie jesteście osobami anonimowymi. To, że braliście udział w tym w projekcie również to potwierdza. Ciąży na Was teraz w pewnym sensie odpowiedzialność, bo to Wy powinniście przyprowadzić ze sobą przy kolejnej okazji jeszcze jedną czy dwie osoby i zachęcać innych do działania. Gdyby tak się stało, to przy każdym kolejnym wydarzeniu można robić jeszcze ciekawsze rzeczy i podejmować się jeszcze większych inicjatyw. (…) Przez wolontariat uczycie się bardzo interesujących rzeczy, poznajecie świat, poznajecie ludzi, relacje czy nawet miłości i jesteście po prostu dobrymi ludźmi. Dlatego zawsze bardzo serdecznie zachęcam, aby się angażować i żeby odnaleźć swoje miejsce na ziemi, w którym możemy działać i robić to, co się lubi.” – podsumował swoje wystąpienie Mikołaj Kostaniak – Prezes Stowarzyszenia ZMW Przybyszewo

Mikołaj Kostaniak opowiedział uczestnikom projektu o swoich własnych doświadczeniach związanych z działaniami NGO, gdzie od bycia uczestnikiem jednego z wydarzeń w wieku kilkunastu lat, przez zostanie wolontariuszem, ostatecznie stał się członkiem, a potem też prezesem Zarządu Młodzieżowej Organizacji Stowarzyszenia ZMW w gminie Święciechowa. Organizacja działa na swoim terenie na rzecz rozwoju aktywności społecznej i skupia ponad 40 młodych osób w swoich strukturach. Motywem przewodnim wystąpienia było hasło „Dlaczego warto działać?”.

Fot.: M. Raczyński

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze