baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Cenny nabytek kaliskiej Biblioteki

Zbiory specjalne Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu powiększyły się o cenny druk z początku XX wieku. Jest to „Nowy Kalendarzyk Kaliski na rok 1915, z aforyzmami poetów polskich, z modlitwą o pokój”. Został on wydany nakładem Zofii Kęczkowskiej i liczy 64 strony.

Kalendarzyk, zachowany w bardzo dobrym stanie, zawiera m. in. wiersze samej Kęczkowskiej, pisarki, poetki, publicystki i działaczki społecznej, w tym cztery nieznane nam dotychczas utwory o wymowie patriotycznej i narodowowyzwoleńczej. Z uwagi na to, iż publikacja powstała w czasach I wojny światowej tego typu tematyka dominuje także w pozostałych zamieszczonych na kartach wydawnictwa tekstach i passusach, autorstwa m. in. Mickiewicza, Słowackiego, Konopnickiej, Asnyka, Staffa.

Niezmiernie ciekawy materiał, związany już bezpośrednio z historią naszego miasta, stanowią reklamy czterdziestu firm, które ówcześnie funkcjonowały w Kaliszu. Jest to doskonałe źródło wiedzy o tym, gdzie owe firmy się znajdowały, jakie usługi czy towary oferowały i kto je prowadził. Interesująca jest także forma graficzna i tekstowa owych reklam.

Kalendarzyk to istna perełka – został on bowiem wydany niewielkim nakładem, nie był jak dotąd uwzględniany w bibliografiach druków kaliskich z początku XX w., a z informacji przekazanej przez Antykwariaty Warszawskie Lamus wynika, że druczkiem tym nie dysponowała dotychczas żadna z polskich bibliotek.

Już wkrótce Kalendarzyk zostanie zdigitalizowany i umieszczony w zasobach biblioteki cyfrowej Polona.

Tekst, zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Kalisz

Kalendarzyk, aforyzmy, wiersze i „reklamówka” kaliskich przedsiębiorstw… Może sponsorzy druku?

Najnowsze