Centrum Kształcenia drogą do sukcesu
Obecnie jest to jedna z najszybciej rozwijających się placówek w Kaliszu w skład której wchodzą: Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 8, Branżowa Szkoła II Stopnia Nr 1, VI Liceum Ogólnokształcące Dla Dorosłych, Bursa Szkolna Nr 1 im. Janusza Korczaka, Centrum Kształcenia Zawodowego, Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Centrum kształci młodzież, osoby dorosłe, pracujące oraz nieaktywne zawodowo. Jest to miejsce nie tylko dla osób z Kalisza, ale także dla mieszkańców Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.
Kształcenie odbywa się w formie dziennej, stacjonarnej i zaocznej a nauka realizowana jest bezpłatnie.
Placówka dysponuje nowocześnie wyposażonymi klasopracowniami i pracowniami zawodowymi współfinansowanymi z funduszy europejskich.
Kadra dydaktyczna i administracyjna naszej placówki to wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy. Pedagodzy w procesie edukacyjnym wykorzystują najnowsze osiągnięcia dydaktyki, ukierunkowane na sukces. Placówka analizuje problemy rynku pracy i dostosowuje ofertę kształcenia do potrzeb naszych uczniów, wychowanków i słuchaczy.
Bursa szkolna zapewnia zakwaterowanie młodzieży spoza miasta Kalisza, która uczęszcza do kaliskich szkół i kształci się na wymarzonych kierunkach. Przy ulicy Przemysłowej 1 może zamieszkać 152 wychowanków! Z roku na rok rośnie zainteresowanie bursą – coraz większa liczba młodych ludzi decyduje się na zakwaterowanie w niej, co może świadczyć o tym, że Kalisz staje się coraz bardziej atrakcyjny dla młodzieży, a CKZiU dysponuje dobrymi warunkami.
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego poza swoją statutową działalnością jest beneficjentem wielu projektów unijnych takich jak:
- „Kalisz – przestrzeń dla profesjonalistów. Rozwój kwalifikacji zawodowych dorosłych mieszkańców Aglomeracji Kalisko–Ostrowskiej”,
- „Sukces zawodowy. Podnoszenie kwalifikacji dorosłych osób Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej szansą na lepszą przyszłość”,
- „Sukces zawodowy. Nowoczesne kształcenie z Centrum”.
W projektach uczestniczyło 326 uczniów oraz dorosłych mieszkańców Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Osoby biorące udział w kursach mają szansę, aby podnieść świadomość w projektowaniu własnej ścieżki rozwoju i kariery zawodowej. Zwiększają kompetencje oraz kwalifikacje zawodowe, przygotowują młodzież do wejścia na rynek pracy oraz zwiększają ich szansę na zatrudnienie. Realizacja przedstawionych projektów rozpoczęła się w roku 2018. Były to kursy z: uprawnieniami do spawania metodą MAG i TIG, prawa jazdy kat. C+E z kursem kierowcy zawodowego, operatora obrabiarki CNC, doradztwa zawodowego, zakresu instalacji elektrycznych, programowania sterowników PLC, obsługi programów do projektowania instalacji elektrycznych, obsługi drukarki 3D, eksploatacji i dozoru urządzeń elektrycznych, programowania CAM oraz sterowników przemysłowych.
Więcej informacji o placówce można znaleźć na stronie.