Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na wykład – „Nie tylko Rogatka – nekropolie Kalisza”
20 października o godzinie 17:00 odbędzie się kolejny wykład z cyklu „Fotoplastikon, Kalisz na fotografiach XIX i XX wieku”, w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu w sali studio. Autorem wykładu pod tytułem „Nie tylko Rogatka – nekropolie Kalisza” będzie Maciej Błachowicz.
Zbliżające się „Święto Zmarłych” to znakomita okazja aby znowu zajrzeć na kaliskie cmentarze. Dotychczas najwięcej uwagi poświęcałem trzem, uważanym za najważniejsze, nekropoliom kaliskim – cmentarzom trzech wyznań przy Rogatce. W tym odcinku fotoplastikonu, choć nie zapomnimy i o nich, chciałbym powiedzieć więcej o innych miejscach, gdzie chowano lub do dziś chowa się kaliszan. Kto pamięta o zlikwidowanych na początku dziewiętnastego wieku cmentarzach św. Ducha, św. Walentego i Jakuba? Po wielu takich miejscach wiecznego spoczynku nie ma, przynajmniej na powierzchni ziemi, najmniejszego śladu. Zresztą, czy rzeczywiście wiecznego spoczynku? Najstarsze nekropolie jak cmentarz przy kolegiacie św. Pawła czy pochówki w kościołach są przedmiotem badań archeologicznych. Inne przypominają o sobie, gdy wykonywane są jakieś prace ziemne i w wykopach odnajdywane są kości. Są cmentarze stare, jak sięgający XIII wieku cmentarz żydowski przy Nowym Świecie i dużo młodsze jak założony w XIX wieku cmentarz katolicki na Tyńcu. Przyjmujące zmarłych przez kilka wieków i, tak jak międzywojenny cmentarz przy ulicy Mickiewicza, istniejące tylko kilka lat i następnie zlikwidowane. Każdy z nich, wielki czy mały, piękny czy brzydki jest częścią niekończącej się historii miasta. Wędrówkę zakończymy na najmłodszej nekropolii miasta – powstałym w 1971 roku cmentarzu komunalnym.
– Maciej Bałchowicz
Wykład odbędzie się 20 października 2024, godz. 17:00 w sali studio CKiS. Wstęp wolny.
Informacja Prasowa CKiS
Błachowicz kupił monumentalną książkę p. Małyszki „Cmentarze i miejsca pochówku w Kaliszu dawniej i dziś”, poczytał tam, wynotował i opowie. Fachowiec…