baner_FBAnt
Baner AWS
baner_apka_2

To pierwsze takie miejsce w Kaliszu! Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne otwarte

Dziś odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Kaliszu. Z usług centrum mogą korzystać dorosłe osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem równorzędnym, będące mieszkańcami Kalisza.

  • Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Kaliszu to 5. takie miejsce na terenie Wielkopolski
  • Wsparciem zostaną objęte 42 osoby
  • Dofinansowanie nowego centrum ze środków rządowych to prawie 3 mln złotych

Potrzebujący będą mieli zapewnioną możliwość zamieszkania w ramach pobytu dziennego lub całodobowego w nowej placówce. Wsparciem zostaną objęte 42 osoby – w tym 40 korzystających z pomocy dziennej i 2 osoby korzystające z pomocy całodobowej.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne będzie oferować wsparcie w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych. Dofinansowanie nowego centrum ze środków rządowych to prawie 3 mln złotych.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne oficjalnie otwarte!

Serce rośnie, kiedy widzi się tak piękny obiekt, który będzie służył przede wszystkim wsparciu osób z niepełnosprawnościami. Ich wsparcie jest dla nas priorytetem, bo to konstytucja pokazuje, że osoby potrzebujące pomocy powinny być otoczone wyjątkową opieką państwa. To właśnie staramy się czynić. W tym roku blisko 38 mld zł przeznaczono na rzecz wsparcia różnych działań osób z niepełnosprawnościami – mówiła podczas dzisiejszego otwarcia centrum szefowa MRiPS, Marlena Maląg. – W skali całego kraju blisko 300 mln zł przeznaczyliśmy na to, aby takie centra powstawały. Podpisano ponad 100 umów, ale centrum, które dziś oddajemy jest 22. na terenie całego kraju. Na terenie Wielkopolski mamy tylko 5 takich miejsc – myślę jednak, że będziemy to nadrabiać – zaznaczyła minister.

Minister Maląg i Wincenty Nowak z biura poselskiego Jana Dziedziczaka podziękowali również prezydentowi Krystianowi Kinastowskiemu za podejmowanie inicjatyw, które służą wsparciu drugiego człowieka. – Kiedy chcemy nowoczesne miasto i państwo, to musimy zwrócić uwagę na kapitał ludzki. Jest on w każdej sferze najważniejszy – mówiła Maląg.

Dziś widzimy, że Kalisz jest jednym wielkim placem budowy, ale to cieszy dlatego, że są na to środki oraz współpraca między samorządem i rządem premiera Mateusza Morawieckiego jest bardzo dobra – dodał Wincenty Nowak.

Często potrzeby osób niepełnosprawnych, ze względu na ograniczone środki, schodzą gdzieś na dalszy plan.


Jako ostatni słowo wygłosił prezydent miasta Krystian Kinastowski, który podkreślał, że: na co dzień w samorządzie mamy tysiące różnych problemów, które można sprowadzić do dziur w drogach czy chodników. Często potrzeby osób niepełnosprawnych, ze względu na ograniczone środki, schodzą gdzieś na dalszy plan. W Kaliszu opóźnień w tym zakresie było bardzo dużo. Dzięki współpracy z ministerstwem przez te kilka lat, udało się zrobić bardzo dużo. Dziś jesteśmy w obiekcie, który wieńczy to dzieło.

Nabór do centrum prowadzono od października ubiegłego roku. Obecnie do placówki zgłosiło się 35 chętnych. W przyszłym tygodniu pracownicy socjalni wyruszą w teren w celu przeprowadzenia wywiadów środowiskowych. Do centrum będą kierowane osoby dorosłe niepełnosprawne, umiarkowanie niepełnosprawne i ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług placówki proszone są o kontakt telefoniczny w dni robocze w godzinach 8.00-15.00 pod numerem telefonu: 506 162 329.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze