Cerkiew z dotacją

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał Prawosławnej Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu dotację na 2021 rok w wysokości 27 000 zł, z przeznaczeniem na konserwację malowideł ściennych we wnętrzu zabytkowej cerkwi, w części obejmującej lewą ścianę nawy od strony prezbiterium.

Będzie to kolejny etap prac zmierzających do zabezpieczenia i przywrócenia blasku polichromii wnętrza świątyni, która łączy cechy tradycyjnego malarstwa prawosławnego ze stylistyką wywodzącą się z polskiego malarstwa okresu międzywojennego.

Parafia Prawosławna w 2020 roku prowadziła prace ratownicze malowideł ściennych cerkwi. Zabiegom konserwatorsko-zabezpieczającym były poddane polichromie na całym sklepieniu kolebkowym nawy, na którym w centralnej części znajduje się plafon z wizerunkiem Chrystusa Pantokratora i malowidło św. Ducha w promienistej glorii uskrzydlonych główek Serafinów, a także w przyłączach arkad od strony prezbiterium, gdzie są przedstawione wizerunki czterech ewangelistów. W 2020 roku Rada Miasta Kalisza przyznała dotację na ten cel w wysokości 120 000 00 zł.

Na rok bieżący zaplanowana została restauracja polichromii sklepienia nawy i wyobrażeń czterech ewangelistów, w celu przywrócenia im pełnych wartości estetycznych. Kaliski samorząd wesprze to zadanie dofinansowaniem w kwocie 80 000 00 zł.


Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter