Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Chcą przyłączyć Złote Łąki do Kalisz

Stowarzyszenie Kalisz Jutra na swojej kolejnej konferencji prasowej rzuciło pomysł powiększenia miasta o osiedle Złote Łąki. Przeprowadziło w tej sprawie specjalną ankietę wśród mieszkańców tego obszaru.

Złote Łąki to nowoczesne osiedle mieszkalne, znajdujące się dziś w miejscowości Kościelna Wieś, leżącej w granicach gminy Gołuchów. Jak dowodzą działacze stowarzyszenia osoby je zamieszkałe czują naturalną więź z Kaliszem, pracują w tym mieście, robią w nim zakupy czy odwożą dzieci do szkoły i zajęcia pozalekcyjne.

Według naszego badania 86% mieszkańców Złotych Łąk prawie codziennie jest w Kaliszu, a 13% co najmniej raz w tygodniu.

Tymczasem za wszystkie te udogodnienia, z których korzystają, płacą w podatkach mieszkańcy Kalisza. To nie jest sprawiedliwe. To jazda na gapę – skonkludował na konferencji prezes Maciej Antczak

Badanie wykazało, że wśród mieszkańców nie ma jasnego stanowiska, czy chcą być częścią Kalisza, czy też nie. W ankiecie znalazło się pytanie, czy gdyby miasto wybudowało rondo na ulicy Poznańskiej pozwalające na wygodny dojazd do osiedla albo gdyby Kalisz stworzył dogodne połączenie osiedla z kaliskim Dobrzecem, wówczas 45% uznawało, że poparłoby przyłączenie do miasta, 45% było przeciw, 10% nie miało zdania.

Daniel Dudek argumentował, że przyłączenie osiedla byłoby sporym zastrzykiem finansowym dla miasta oraz umożliwiłoby ożywienie tkanki miasta. Według założeń stowarzyszenia przyłączenie osiedla Złote Łąki do Kalisza mogłoby przynieść z tytułu podatku PIT, CIT oraz podatku od nieruchomości dodatkowe wpływy do budżetu na około 2 mln złotych rocznie. Mieszkańcy nie odczuliby zmiany, gdyż różnica w stawkach podatku od nieruchomości między Kaliszem a Gołuchowem jest minimalna.

Paweł Wołoszczuk dał przykład innych miast polskich takich jak Rzeszów, Zielona Góra czy Opole, które także przyłączyły niektóre graniczne miejscowości i dzięki temu zyskały nowy impuls dla rozwoju, choćby poprzez zwiększenie terenów inwestycyjnych. Gdyby politykę przełączenia realizować konsekwentnie Kalisz miałby szasnę wrócić do statusu miasta 100-tysięcznego.

Młodzi działacze zaapelowali do wszystkich kaliskich sił politycznych o wyrażenie swojego stanowiska w przedmiotowym temacie.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze