Chcą zbudować Kalisz Jutra
Na kaliskim rynku stowarzyszeń pojawił się nowy byt. To organizacja Kalisz Jutra, która na zwołanej konferencji prasowej przedstawiła swoje propozycje programowe i pomysły na działania.
„Przyświeca nam wizja ambitnego Kalisza – miasta, którego elity podejmują odważne, niesztampowe działania. Miasta, które nie boi się stanąć w szranki z największymi polskimi metropoliami, bo Kalisz, wraz z całą swoją aglomeracją, ma do tego potencjał” – tymi słowami rozpoczął konferencję Maciej Antczak, lider organizacji.
Następnie głos zabrała Magdalena Nawrocka, koordynatorka Rady Programowej, z wykształcenia architekt. Opowiedziała ona o dwóch jej zdaniem najważniejszych wyzwaniach stojących przed miastem – zwiększeniu jego żywotności oraz wzmocnieniu siły lokalnej gospodarki. Zachęciła ona również kobiety do dołączenia do Stowarzyszenia.
Były przewodniczący młodzieżowej Rady Miasta, Daniel Dudek, zwrócił uwagę na trwający proces depopulacji Kalisza. Zdaniem Dudka przełamaniem złego trendu mogłoby być stworzenie przestrzeni coworkingowych, które umożliwiałyby osobom pracującym zdalnie dla korporacji z dużych miast od czasu do czasu skorzystać z atrakcyjnych przestrzeni do pracy biurowej. Dodatkowo, poprawieniu ulec powinna oferta kulturalna miasta, która zachęciłaby młodych do pozostania w Kaliszu.
Innym pomysłem nowej organizacji jest stworzenie konkursu na najlepszą pracę dyplomową o Kaliszu. Zdaniem inicjatorów mogłoby to przyczynić się do zwiększenia liczby naukowych publikacji o Grodzie nad Prosną oraz utrzymywania kontaktu z byłymi uczniami kaliskich szkół średnich, którzy osiągnęli najlepsze wyniki podczas egzaminu dojrzałości i często zdecydowali się na studia w innym mieście. Po trzech latach od zdania matury powinni oni być zapraszani na specjalną galę, na której pojawiałyby się władze samorządowe oraz lokalni przedsiębiorcy. Propozycję te na konferencji przedstawił Jakub Pisula.
Pochodzący z Ostrowa, acz związany z Kaliszem, Norbert Kustusz, zwrócił uwagę na potrzebę współpracy w obrębie aglomeracji kalisko-ostrowskiej. Elementem takiej współpracy mogłoby być powstanie koncepcji kolei aglomeracyjnych, która powinna zostać wsparta przez władze wojewódzkie. Zdaniem Kustusza, liczba połączeń kolejowych między Kaliszem a Ostrowem powinna bowiem ulec zwiększeniu.
Paweł Wołoszczuk wspomniał, że w ramach stowarzyszenia działa kilka klubów, m.in. Klub Dyskusyjny, w ramach którego można trenować wystąpienia publiczne, Klub Czytelniczy, który jest okazją do rozmowy o wartościowych lekturach, a przede wszystkim motywacją do ich przeczytania oraz Klub Przedsiębiorcy, który zrzesza przedsiębiorców i osoby przedsiębiorcze, aby szkolić je w zakresie kompetencji potrzebnych do działania w biznesie.
Stowarzyszenie nie wyklucza startu w najbliższych wyborach samorządowych. Na kanałach komunikacji organizacji można zobaczyć także spot promocyjny, zachęcający do wstąpienia w jego szeregi.