Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Co będzie lepsze dla Twojej działalności gospodarczej – samodzielne prowadzenie księgowości czy usługi biura rachunkowego?

Duże przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na zatrudnianie własnej księgowej na pełen etat, z kolei mniejsze firmy preferują usługi biura rachunkowego. Z kolei osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą bardzo często stawiają na samodzielną księgowość, co ma na celu przede wszystkim ograniczenie kosztów do minimum. Każde z tych rozwiązań ma plusy i minusy, kluczowe staje się znalezienie opcji najkorzystniejszej dla swojego biznesu pod kątem wygody, ekonomii i bezpieczeństwa.

Czy samodzielna księgowość się opłaca?

Księgowość można prowadzić samodzielnie, co przekłada się na mniejsze koszty, bo nie trzeba zatrudniać pracownika w postaci księgowej ani płacić firmie zewnętrznej za jej usługi księgowe. Dostępne są także programy, które mocno ułatwiają to zadanie, w dużej mierze zautomatyzowane. Dostęp do nich jest niestety płatny, jeśli ktoś liczy na pełen dostęp do wszystkich funkcji. Program do samodzielnej księgowości przypomina o wszystkich terminach, pozwala na szybkie przesyłanie dokumentacji online. Jest to jednak zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż własna księgowa i outsourcing. Samodzielne prowadzenie księgowości zapewnia pełną poufność danych, nikt z zewnątrz nie zna dochodów i wydatków. Przedsiębiorca ma całkowitą kontrolę nad finansami, monitoruje podatki i opłaca je każdego miesiąca.

Samodzielna księgowość pozwala na lepsze zrozumienie przepisów, a to z kolei bardzo pomaga w prowadzeniu biznesu. Ma duże znacznie podczas podejmowania decyzji, które dotyczą finansów. Na samodzielną księgowość warto zdecydować się przy małej skali, czyli przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, bo jest to opłacalne rozwiązanie (gdy nie ma wielu transakcji, można liczyć na prostą i szybką ewidencję). Możliwe jest w razie wystąpienia potrzeby okazjonalne skorzystanie z usług biura rachunkowego. Samodzielna księgowość to dobry wybór dla osób mających ograniczony budżet oraz przynajmniej podstawową wiedzę o podatkach lub doświadczenie w prowadzeniu księgowości.

Sprawdź intuicyjny program do faktur: https://www.ifirma.pl/darmowy-i-nowoczesny-program-do-faktur

Jakie wady ma samodzielne prowadzenie księgowości?

Samodzielna księgowość wiąże się z wieloma obowiązkami, wszystkim trzeba zajmować się we własnym zakresie. Wymaga to wiedzy z zakresu szeroko pojętej księgowości i rachunkowości, a przepisy prawa niestety podlegają ciągłym modyfikacjom. Nie wystarczy ich znać, bo teoria to dopiero początek, trzeba wcielić ją w życie. Prawo jest zawiłe, łatwo o złą interpretację lub niezrozumienie, co może skutkować szeregiem problemów. W przypadku samodzielnej księgowości trzeba zająć się prowadzeniem ksiąg, monitorowaniem transakcji, sporządzaniem sprawozdań oraz wieloma innymi obowiązkami podatkowymi. Przedsiębiorcę czeka ewidencja VAT, środków trwałych, przebiegu pojazdów, wartości niematerialnych i prawnych, wyposażenia itd.

Lista zadań do wykonania zdaje się nie mieć końca, wszystko trzeba robić na bieżąco, w ściśle ustalonych terminach. Bez wątpienia jest to czasochłonne, a w biznesie czas to pieniądz. Niestety może brakować go na rozwijanie firmy, jej promowanie itd. Błędy w obliczeniach mogą skutkować rożnymi konsekwencjami prawnymi. Przy samodzielnej księgowości trzeba we własnym zakresie przygotować całą dokumentację w przypadku kontroli z Urzędu Skarbowego. Nie można liczyć na to, że ktoś będzie reorientował firmę. Konieczne staje się także ciągłe kształcenie, śledzenie nowości branżowych i zmian w przepisach prawa podatkowego.

Dlaczego coraz więcej przedsiębiorców wybiera usługi biura rachunkowego?

Korzystanie z usług biura rachunkowego pozwala na zredukowanie kosztów, jest to świetna opcja przede wszystkim dla firm średnich i małych, bardziej opłacalna od zatrudnienia księgowej. Znikają koszty związane z wypłacaniem wynagrodzenia pracownikowi, wyposażeniem biura, zakupem programów komputerowych, usługami informatycznymi związanymi z oprogramowaniem dedykowanym księgowym. Biuro rachunkowe to również mniejsze ryzyko, bo to właśnie ono ponosi odpowiedzialność za błędy, zaniechania.

Jeśli firma poniesie szkody w związku z działaniami outsourcingu, to może liczyć na uzyskanie odszkodowania. Biuro rachunkowe jest zobligowane do tego, aby mieć wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, co z kolei stanowi zabezpieczenie dla interesów klienta. Warto zdecydować się na świadczone przez nie usługi, bo przekłada się to na wzrost efektywności prowadzonego biznesu. Przedsiębiorca może zająć się rozwojem firmy, jej promowaniem, pozyskiwaniem kontraktów, pielęgnowaniem relacji biznesowych. Oszczędza czas i pieniądze na prowadzeniu księgowości.

Postaw na sprawdzone biuro rachunkowe online: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online

Podsumowując, warto zdecydować się na biuro rachunkowe online, bo:

  • Można liczyć na obniżenie kosztów prowadzenia działalności,
  • Uzyskuje się niższe koszty archiwizowania firmowej dokumentacji,
  • Oszczędza się pieniądze na zakupie sprzętu i oprogramowania,
  • Nie trzeba osobiście komunikować się z instytucjami państwowymi,
  • Można liczyć na dyskrecję i rzetelność,
  • Nie ponosi się odpowiedzialności za ewentualne błędy,
  • Usługi są świadczone na wysokim poziomie,
  • Współpracuje się z doświadczonymi i wykwalifikowanymi profesjonalistami,
  • Dokumentacja firmy jest należycie chroniona, zabezpieczona przed wglądem osób nieupoważnionych.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
saden

A znacie – https://wisemove.pl/ ? Jeśli chodzi o tematy związane z prowadzeniem działalności, polecam rozmowy z WiseMove. Oni wam wszystko załatwią od początku do końca. Ogarniają temat.

Najnowsze