Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Coraz więcej obywateli zainteresowanych dołączeniem do polskiej armii

Ostatnie wydarzenia związane z atakiem Rosji na Ukrainę sprawiły, że coraz większa liczba polskich obywateli wyraża zainteresowanie dołączeniem do wojska. Zainteresowani decydują się na odbycie podstawowych szkoleń lub przystąpienie do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Około tysiąca chętnych zgłosiło się w ciągu trzech dni do wojskowych komend uzupełnień, zainteresowani przeszkoleniem w ramach służby przygotowawczej. Gen. Krzysztof Domżalski, szef zarządu organizacji i uzupełnień SG WP, ocenił, że taka statystyka oznacza bardzo duże zainteresowanie nową formą związków z armią. Poinformował, że 60 proc. z tysiąca pierwszych chętnych do przeszkolenia to osoby, które były już w wojsku; 40 proc. to ochotnicy, którzy do przeszkolenia chcą przystąpić pierwszy raz.

Od 1 marca każdy mężczyzna, który podlega powszechnemu obowiązkowi obrony może ochotniczo zgłaszać się do swojej macierzystej Wojskowej Komendy Uzupełnień, by złożyć akces do odbycia szkolenia wojskowego. Taką samą deklarację mogą składać również kobiety wyrażające chęć odbycia szkolenia.

Armia udoskonaliła system rekrutacji. Deklarację wstąpienia można zgłosić za pomocą specjalnej aplikacji, poprzez portal Rekrutacyjny Wojska Polskiego, albo na stronie internetowej Wojsk Obrony Terytorialnej. Armia umożliwia karierę żołnierza zawodowego lub żołnierza terytorialnej służby WOT, można także zdecydować się tylko na przeszkolenie podstawowe.

Aby zostać żołnierzem trzeba:
– być osobą pełnoletnią;
– mieć polskie obywatelstwo;
– być niekaranym za przestępstwo umyślne;
– mieć dobry stan zdrowia.
Aby zostać szeregowym trzeba:
– ukończyć co najmniej gimnazjum, 
Aby zostać podoficerem trzeba:
– ukończyć co najmniej szkołę średnią, a oficerem – tytuł zawodowy magistra lub równorzędny.

Można wybrać służbę kandydacką, czyli ukończyć szkołę podoficerską lub studia wojskowe i zostać podoficerem lub oficerem; odbyć służbę przygotowawczą, po której zostanie szeregowym, podoficerem lub oficerem rezerwy i następnie ubiegać się o powołanie do zawodowej służby; wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Pobór do wojska, w przypadku konfliktu zbrojnego jest obowiązkowy prawie dla wszystkich obywateli. Nie dotyczy jedynie osób poniżej 18. roku życia, osób ze złym stanem zdrowia, a także osób zajmujących poszczególne stanowiska zawodowe. Zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 listopada 1967 roku: 

Powszechnemu obowiązkowi obrony podlegają wszyscy obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku. Obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa nie podlega powszechnemu obowiązkowi obrony, jeżeli stale zamieszkuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

WOT na pomoc uchodźcom 

W czwartek WOT zadecydowały o postawieniu w stan gotowości żołnierzy z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. Współczynniki stawiennictwa okazały się być najwyższymi w historii.

W sobotę powołane do życia zostały Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców z Ukrainy. Z informacji udostępnionych przez dowództwo WOT wynika, że w skład grup wejdą żołnierze, znaczną ich część stanowić będą kobiety ze znajomością języka rosyjskiego i ukraińskiego, z kompetencjami opieki nad seniorami i dziećmi oraz po przeszkoleniu z pierwszej pomocy.

źródło: polskieradio24, rp.pl, terytorialsi fot.: archiwum

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze