Cóż to była za ceremonia! Ingres Biskupa Damiana Bryla za nami

27 marca o 11:00 rozpoczął się Ingres Biskupa Kaliskiego Damiana Bryla, czyli uroczyste objęcie władzy biskupa ordynariusza nad diecezją. Zebraliśmy najciekawsze wypowiedzi oraz podsumowaliśmy to, co działo się w Katedrze pw. Św. Mikołaja w Kaliszu.

Pierwszy głos podczas uroczystości zabrał abp Grzegorz Ryś. Dziękuję, że było mi dane przez 7 miesięcy być „do posługi” dla Waszej Diecezji – mówił były administrator apostolski diecezji kaliskiej, który przejął naszą diecezję po dymisji księdza biskupa Edwarda Janiaka. Następnie bp pomocniczy diecezji kaliskiej ks. bp Łukasz Buzun, odczytał bullę papieża Franciszka o nominacji bp. Damiana Bryla na biskupa ordynariusza diecezji kaliskiej.

Uroczystość miała bardzo szeroki ceremoniał. O ceremonii opowiadał kleryk Wiktor Domagała, absolwent III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, obecnie uczący się na trzecim roku w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Kaliskiej.

Najbardziej uroczystym symbolem podczas ingresu było przekazanie pastorału (symbol pasterskiego posługiwania wiernym) ks. bp. Damianowi Brylowi. Następnie bp Bryl zajął miejsce na katedrze biskupiej, czyli swego rodzaju „tronie” biskupim. Następnie poszczególne delegacje duchowieństwa oraz rodzin Diecezji Kaliskiej oddały bp. Brylowi wyrazy szacunku i posłuszeństwa.

Poniżej najciekawsze fragmenty z homilii ks. bp. Damiana Bryla:

Chcemy wspominać tych, którzy otwarci na Boże działanie stali się pasterzami, przewodnikami, budowniczymi i liderami naszej wspólnoty. Chcemy im powiedzieć: dziękujemy. Wspominając wielkie dzieła Boże, które działy się w naszej wspólnocie i piękne postaci, które w niej uczestniczyły, nie sposób nie wspomnieć sytuacji trudnych i bolesnych. Niestety w Kościele doświadczamy także naszej słabości, niedoskonałości i upadków.

Ufając, że miłość jest większa niż grzech, wołamy szczerze o Boże miłosierdzie. Chcemy prosić o przebaczenie wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zostali dotknięci i skrzywdzeni. Chcemy te trudne sprawy w duchu prawdy poddać ocenie i podjąć stosowne konsekwencje. Chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, prosząc jednocześnie o łaskę, aby takie doświadczenia nie miały już miejsca.

Nie ulegamy naiwnemu przekonaniu, że można znaleźć „magiczną formułę”, która pozwoli rozwiązać wszystkie problemy naszej epoki. Nie zbawi nas żadna formuła, ale konkretna osoba, Jezus Chrystus. Oraz pewność, jaką ona nas napełnia. „Ja jestem z Wami”.

Biskup powiedział następnie o pięciu priorytetach, którymi kierował się będzie w zarządzaniu Diecezją Kaliską:

  1. Wypłyńmy na głębię – żyjemy w epoce nieustannej aktywności, która staje się gorączkowa i przeradza się w działanie dla działania. „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego”. To Chrystus jest sensem historii i światłem na naszej drodze.
  2. Wierność Chrystusowi i Jego Ewangelii – przyjęcie objawiającego nauczania Jezusa oznacza poznanie Prawdy, bo On jest Prawdą. Chcemy iść drogą wierności Chrystusowi, bez względu na to, że w świecie pojawia się tak wiele różnych innych myśli, idei i prądów.
  3. Kultura spotkania – chcemy, aby zgodnie z myślą JPII, Kościół stawał się domem spotkania, domem komunii. Chcemy poznawać drugiego człowieka i być z nim w jego troskach i radościach. Solidarność ma być ważną zasadą życia kaliskiego Kościoła.
  4. Bogaci w miłosierdzie – jeżeli nasze działania rzeczywiście mają początek w kontemplacji Chrystusa, to powinniśmy Go dostrzegać również w twarzach potrzebujących.
  5. Wspólnota wyruszająca w drogę – w duchu Soboru Watykańskiego II chcemy powiedzieć, że radość i nadzieja, smutek i trwoga ludzi współczesnych, zwłaszcza potrzebujących, są też radością i nadzieją, smutkiem i trwogą, uczniów Chrystusowych. Naszym celem powinno być wyjście z własnej wygody i zdobycie się na odwagę, aby dojść na peryferia świata, które potrzebują Ewangelii.

Bp Damian Bryl zakończył homilię słowami: O Święty Józefie, okaż się ojcem także i nam. Prowadź nas na drodze życia. Wyjednaj nam łaskę, miłosierdzie i odwagę. Broń nas od wszelkiego zła. Amen.

Gratulacje nowemu biskupowi złożyli m.in. minister Andrzej Dera, który przeczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a także prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski, który mówił tak: Życie każdego z nas jest drogą podzieloną na pewne etapy. Cieszę się, że Wasza Ekscelencja kolejny etap rozpoczyna w najstarszym mieście w Polsce. W mieście rodzin, w mieście Świętego Józefa. Krystian Kinastowski zapewnił także o otwartości na współpracę.

Wśród zgromadzonych gości obecni byli m.in.: ks. abp Stanisław Gądecki (metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski), ks. abp Grzegorz Ryś (metropolita łódzki i były administrator apostolski diecezji kaliskiej), ks. bp Wiesław Mering (biskup włocławski), ks. bp Szymon Stułkowski (biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej), ks. bp Zdzisław Fortuniak (bp senior archidiecezji poznańskiej), ks. bp Stanisław Napierała (biskup senior diecezji kaliskiej), ks. bp Łukasz Buzun (bp pomocniczy diecezji kaliskiej), minister Dera (sekretarz stanu Kancelarii Prezydenta RP), Krystian Kinastowski (Prezydent Miasta Kalisza), Krzysztof Grabowski (wicemarszałek województwa wielkopolskiego), Krzysztof Nosal (starosta kaliski), Jan Kłysz (przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego), Tadeusz Skarżyński (przewodniczący Rady Miasta Kalisza), Andrzej Wojtyła (rektor Akademii Kaliskiej), Marcin Strzelec (rektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, dawna Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki), Dariusz Bieniek (komendant policji), Sławomir Kotoński (komendant straży pożarnej), Tomach Michalski (komendant Straży Granicznej), Robert Lis (prezes Akcji Katolickiej w Kaliszu).


Fot.: KŁ

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter