baner_FBAnt
Baner AWS
baner_apka_2

Ćwiczenia strażaków w Eko

Wczoraj na ternie zakładu oczyszczania miasta Eko przeprowadzono ćwiczenia straży pożarnej. Strażacy przygotowywali się na ewentualność opisanej poniżej sytuacji:

18 maja 2024 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu został zgłoszony pożar w jednym z pomieszczeń wewnątrz hali w zakładzie EKO sp. z o.o. Zgłoszenie do SKKM w Kaliszu trafiło telefonicznie od jednego z pracowników. W obiekcie rozpoczęto ewakuację pracowników. Po dojeździe na miejsce okazało się, że pożar jest rozwinięty, w związku z czym KDR podejmuje decyzje o budowie zaopatrzenia wodnego ze zbiornika przeciwpożarowego na terenie obiektu oraz wpuszczenie ratowników do środka budynku w celu lokalizacji a następnie ugaszenia pożaru. Kierownik przeprowadzający ewakuację przekazał KDR-owi, że nie wszystkie osoby stawiły się w miejsce zbiórki. Taki scenariusz zdarzeń w sobotnie przedpołudnie ćwiczyli strażacy z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 1 i 2 oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Żelazków, a także kaliskiego Dobrzeca i Lisa (PLUTON KALISZ).


Celem ćwiczeń było przede wszystkim:
– sprawdzenie umiejętności przyjęcia zgłoszenia o zdarzeniu,
– praktyczne sprawdzenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczych na terenie zakładu EKO sp. z o.o.,
– sprawdzenie zasad powiadamiania służb współdziałających,
– sprawdzenie zabezpieczenia wodnego na terenie zakładu,
– sprawdzenie umiejętności koordynacji działań ratowniczych przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu,
– sprawdzenie umiejętności udzielenia KPP w zakresie osób poszkodowanych – osoby poparzone, podtrute dymem, nieprzytomne, bez funkcji życiowych.


Na początku ćwiczeń wszystkich przybyłych powitał Wójt Gminy Żelazków Pan Michał Kraszkiewicz oraz Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta EKO sp. z o.o. Pan Sławomir Rudowicz. Następnie wszyscy uczestnicy ćwiczeń uczestniczyli w zajęciach teoretycznych z zakresu obsługi autopomp, układów wodno-pianowych i zasad przetłaczania i przepompowywania, które poprowadził funkcjonariusz z KP PSP Gniezno asp. Mariusz Janowicz, który prowadził wielokrotnie m.in. ćwiczenia POMPA na terenie województwa wielkopolskiego i został zaproszony przez współorganizatorów ćwiczeń OSP Czartki oraz Pólko. Po części teoretycznej strażacy zastosowali pozyskaną wiedzę w trakcie założenia praktycznego, które zostało przedstawione na początku artykułu. Na koniec w formie warsztatowej odbyły się zajęcia praktyczne z budowy Punktu Czerpania Wody oraz obsługi układów-wodno-pianowych pojazdów ratowniczo-gaśniczych, które przybyły na ćwiczenia.

Opracował: mł. asp. Jakub Pietrzak
Zdjęcia: asp. Szymon Zimny

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze