baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

„Ćwiczenia z uważności” Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec

Na przełomie kwietnia i maja 2024 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina publiczność będzie miała okazję doświadczać niezwykłego, międzypokoleniowego spotkania za sprawą wystawy pt. „Ćwiczenia z uważności“.

Jak pisze kuratorka tego przedsięwzięcia – Paulina Olszewska – wystawa będzie rozmową pomiędzy dwoma artystkami: Teresą Starzec i Alicją Bielawską. Teresa Starzec (ur. 1952 r.) jest artystką pracującą z medium malarstwa i rysunku, Alicja Bielawska (ur. 1980 r.) z kolei sięga po formy przestrzenne, wykorzystując w nich tkaninę i ceramikę.

Wystawa koncentruje się na tych momentach, w których ich praktyka się styka i odnajduje zagadnienia, która są im wspólne. To, co odnajdujemy zarówno u Teresy Starzec, jak i Alicji Bielawskiej to owa tytułowa uważność, czyli sposób odbierania otaczającej nas rzeczywistości i przetwarzania jej na język sztuki. Obie artystki także na różny sposób odnoszą się do natury i wykorzystują jej elementy albo motywy z nią związane. Teresa Starzec traktuje swoje obrazy jak syntezę krajobrazów, przesyconych powietrzem i światłem, w których otoczeniu artystka tworzy na co dzień. Prace Teresy Starzec zachęcają do tego, aby patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość poprzez odczucia i wrażenia. Punktem wyjścia do przestrzennych prac Bielawskiej stają się architektoniczne formy parawanów, przepierzeń czy zasłon, które tworzą nowe relacje przestrzenne, dając poczucie intymności i bezpieczeństwa, i rozdzielając wnętrze, pozostają otwartymi względem całości pomieszczenia. Do realizacji swoich form artystka wykorzystuje naturalnie barwione tkaniny, a niektóre wzory inspirowane są rozlewiskami rzeki Narwi. „Ćwiczenia z uważności“ to także rozmowa między matką i córką, kobietami, które łączy emocjonalna więź, a także niewerbalne i intuicyjne porozumienie. Uwidacznia się to w przestrzeni wystawy, kiedy obrazy Teresy Starzec łączą się z instalacjami Alicji Bielawskiej, a kolory i formy w ich pracach się uzupełniają. Dodatkowo w rzeźbie “Wycinanki” (2019) Alicja Bielawska w kobiecą narrację włącza motywy wycinanek tworzonych przez babcię: Halinę Bielawską.

Na wystawie „Ćwiczenia z uważności“ zobaczymy zatem obrazy Teresy Starzec wykonane na przestrzeni ostatnich kilku lat. Alicja Bielawska natomiast zaprezentuje istniejące instalacje oraz rzeźby uzupełnione o prace stworzone specjalnie
z myślą o przestrzeni Galerii Sztuki im Jana Tarasina w Kaliszu. Jednymi z nich są specjalnie zaprojektowane przez artystkę obiekty, które zachęcą widzów do interakcji i ćwiczenia własnej uważności odbioru otoczenia, tu i teraz.

Projektowi towarzyszy program edukacyjny, którego założeniem podobnie jak i całej wystawy, jest kształtowanie wrażliwości na otaczającą rzeczywistość, inne osoby i świat przyrody. Program edukacyjny jest skierowany do różnych grup wiekowych (dzieci, osób nastoletnich, dorosłych, seniorów) oraz grup z różnego rodzaju potrzebami (m.in. osoby z niepełnosprawnością ruchową, osoby niepełnosprawnością wzroku). W jego ramach odbędzie się aż siedem spotkań warsztatowych z edukatorkami i edukatorami, którzy znają potrzeby różnych grup społecznych i którzy budują od lat lokalne więzy społeczne. Wśród nich znajdą się: Natalia Czarcińska, Marta Dutka, Ewa Kopeć, Anna Linkowska oraz Jarosław Napora.  Dwa z tych spotkań – na rozpoczęcie i zakończenie całego projektu – poprowadzą też same artystki: Alicja Bielawska i Teresa Starzec.

Realizacja tak dużego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki środkom uzyskanym w Ogólnopolskim Programie Dotacyjnym Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.  Projekt wystawy Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec „Ćwiczenia z uważności” oraz towarzyszącego jej programu edukacyjno-animacyjnego został nagrodzony i uzyskał rekomendację w tegorocznej edycji konkursu, odbywającego się pod hasłem: „Sztuka ma znaczenie”. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina realizująca to przedsięwzięcie znalazła się tym samym w gronie czterech wybranych instytucji z całego kraju, to jest obok Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Galerii lokal_30 w Warszawie i BWA w Krośnie.

Źródło: Galeria Tarasina

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze