Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Czar klasycznej muzyki

18 marca 2022 r., w wielu polskich filharmoniach zabrzmi utwór ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka pt. „Melodia”. Jest to wyraz symbolicznego poparcia świata kultury dla walecznego narodu Ukrainy. Filharmonia Kaliska, pragnąc włączyć się w tę akcję, zainicjo-waną przez Zrzeszenie Filharmonii Polskich, piątkowy koncert rozpocznie o 19.30 dziełem ukraińskiego artysty.

Na kaliskiej scenie nie zabraknie wybitnych solistów. Pierwszy z nich to pochodzący z Kostaryki międzynarodowej sławy harfista Carlos Peña. Ukończył studia z wyróżnieniem na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Helgi Storck, u której później kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2012 roku wraz z Tajlandzką Orkiestrą Symfoniczną wygrał 6.edycję konkursu orkiestrowego Summa Cum Laude w Wiedniu.

Kolejnym solistą tego wieczoru będzie Łukasz Długosz, jeden z najliczniej uhonorowanych w historii flecistów polskiego pochodzenia. Absolwent studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Okrzyknięty przez luksemburskie PIZZICATO jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie (płyta „Flute Stories”). Zwycięzca międzynarodowych konkursów w Paryżu, Odense, Monachium oraz Viggiano.

W programie piątkowego koncertu usłyszymy mistrzowskie dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta i Ludwiga van Beethovena. W muzyczny świat klasyków wiedeńskich wprowadzi Państwa uwertura do słynnej opery „Don Giovanni” Mozarta, arcydzieła literatury operowej. Geniusz austriackiego kompozytora znalazł również swe ujście w skomponowanym w 1778 roku Koncercie C-dur na flet i harfę. Utwór powstał podczas pobytu Mozarta w Paryżu i składa się z trzech części.

Koncert zwieńczy VII Symfonia A-dur, op. 92 jedno z najbardziej optymistycznych dzieł, jakie Ludwig van Beethoven stworzył podczas swojego życia. Utwór miał swą premierę w Wiedniu, 8 grudnia 1813 roku i ze względu na swój taneczny charakter, wyróżniający go na tle pozostałych symfonii kompozytora, został nazwany przez Ryszarda Wagnera „apoteozą tańca”.

Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej: Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM, przy ul. Nowy Świat 28/30, (wejście do sali wyłącznie od strony parkingu). Bilety można nabyć w kasie biletowej przy ul. Al. Wolności 2 od pon.-czw., UWAGA ZMIANA: od godz. 11:00 do 17:00. W pt. od godz. 13:00-17:00 oraz online na stronie: https://bityl.co/BKuI

Wykonawcy:
Carlos Peña – harfa

Łukasz Długosz – flet

Ruben Silva – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

18 marca, godz. 19.30 Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej, UAM, Nowy Świat 28/30.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze