Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

„Człowiek miarą wszechrzeczy?”, czyli ostatnia w roku wystawa w Wieży Ciśnień

Przed nami ostatnia w tym roku wystawa w Galerii Wieża Ciśnień. Tym razem, 17 grudnia o godz. 18.30, będziemy mogli obejrzeć rzeźby białostockiego artysty – Michała Jackowskiego. Wernisaż odbędzie się z udziałem autora.

Na ekspozycję składają się rzeźby, dla których motywem przewodnim jest świat wewnętrznych i indywidualnych wartości człowieka. To właśnie człowiek, jego psyche, metafizyka stanowią centrum zainteresowań, inspiracji Jackowskiego. Artysta wykorzystuje antyczną estetykę, ale stawia ją w konfrontacji z popkulturą, wszechobecnym konsumpcjonizmem, dezinformacją i płytkimi relacjami międzyludzkimi, panującymi w dzisiejszym świecie. Rzeźby, które Michał Jackowski zaprezentuje w galerii Wieża Ciśnień mają skłonić widza do refleksji i zadania sobie kilku elementarnych pytań: kim jesteś?, jakie są twoje relacje z innymi?, czy droga, którą idziesz, jest tą właściwą? i wreszcie, czy potrafisz kochać? To z pozoru banalne pytania, ale czy tak naprawdę znamy odpowiedzi?
Michał Jackowski to artysta rzeźbiarz urodzony 14 września 1978 roku w Białymstoku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mąż, ojciec siedmiorga dzieci. W swojej pracowni od 15 lat tworzy zarówno małe formy rzeźbiarskie, jak i projekty pomnikowe, wnętrza sakralne i realizacje dla przestrzeni urbanistycznych. W swojej twórczości łączy estetykę oraz formy sztuki antycznej ze współczesnymi środkami wyrazu, zaczerpniętymi m.in. z surrealizmu i pop-artu. To połączenie współczesności, kultury popularnej z antykiem, nie jest jednak tylko zabiegiem wizualnym, ale w korespondencji z treścią jego dzieł uwypukla ponadczasowość poruszanych problemów. Swoimi, często wielkoformatowymi rzeźbami z brązu i marmuru zadaje widzom (czasem niewygodne) pytania dotyczące ich najbardziej intymnego świata: hierarchii ważności, szczerości relacji, własnej tożsamości i prawdziwych pragnień. Konfrontuje nas z tym, co wolelibyśmy w sobie przemilczeć. „Istota ludzka jest zawsze w centrum moich zainteresowań: wartości, które nas kształtują i relacje, które budujemy z innymi. Eksplorując ludzkie pragnienia i emocje, intryguje mnie wiele pytań dotyczących współczesności. Staram się odpowiadać na nie poprzez rzeźbę, jednocześnie dzień po dniu powoli rzeźbiąc siebie”.
Michał Jackowski prezentował swoje prace m.in. we Florencji na Międzynarodowym Biennale Sztuki – gdzie otrzymał dwie nagrody za cykl prac „Antique Games”, a także w Londynie, Zurychu, Como, Bazylei, Rzymie, Miami, Padwie i Mediolanie. We Włoszech podjął współpracę z galerią sztuki Chris Contini Contemporary. W Warszawie współpracuje z Artutito-Exquisite Art Gallery Jakuba Fijewskiego.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze