„Cztery pory roku” – projekt Książnicy Pedagogicznej

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu podsumowała całoroczny projekt czytelniczy „Cztery pory roku”, adresowany do przedszkolaków. W projekcie brały udział cztery przedszkola: Publiczne Przedszkole nr 1 w Kaliszu, Niepubliczne Przedszkole Kid's Academy w Kaliszu, Publiczne Przedszkole nr 9 w Kaliszu oraz Integracyjne Przedszkole Sióstr Felicjanek w Kaliszu. W sumie odbyły się 34 zajęcia, poświęcone kolejnym porom roku.

Zajęcia odbywały się w czterech cyklach tematycznych, odpowiadających każdej z pór roku. Pierwsze z zaplanowanych zajęć odbyły się w PBP Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu i połączone były ze zwiedzaniem biblioteki. Pozostałe lekcje zostały przeprowadzone w przedszkolach. Nauczyciele biorący udział w projekcie mieli możliwość zapoznania się z literaturą i materiałami metodycznymi dotyczącymi pór roku, dostępnymi w zbiorach Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Celem projektu było przede wszystkim utrwalenie nazw wszystkich pór roku oraz nazw miesięcy należących do każdej z nich, poznanie przez dzieci warunków pogodowych związanych z każdą porą roku, uwrażliwianie na zmieniającą się przyrodę, kształcenie umiejętności rozpoznawania i używania barw charakterystycznych dla danej pory roku, poznanie popularnych form aktywności oraz gier i zabaw charakterystycznych dla danego okresu roku, a także promocja książki i czytelnictwa, kształcenie umiejętności wypowiedzi literackiej i plastycznej, doskonalenie umiejętności poszukiwania materiałów do danego tematu przez nauczycieli, czy umuzykalnienie i uwrażliwienie na piękno muzyki.

Zajęcia prowadzone były przez bibliotekarki Książnicy: Katarzynę Kubiak i Halinę Mamos-Cembrzyńską. Katarzyna Kubiak jest autorką projektu i scenariuszy do zajęć, które realizowała na podstawie stworzonych przez siebie książeczek elektronicznych w aplikacji StoryJumper. Wszystkie wykorzystane teksty w e-książeczkach pochodzą ze zbiorów Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Halina Mamos-Cembrzyńska była odpowiedzialna za stronę muzyczną zajęć. Wprowadzając ruch, śpiew, słuchanie muzyki oraz taniec można było zaobserwować zainteresowanie i zaangażowanie przedszkolaków. Dodatkowo dzieci z zaproszonych do projektu placówek, mogły uczestniczyć w specjalnie dla nich zorganizowanych raz w tygodniu, zajęciach rytmiki w kaliskiej Książnicy. Dużym wkładem w uatrakcyjnienie zajęć była różnorodność form zastosowanych w pracy z dziećmi m. in.: kodowanie, dyktanda graficzne, zagadki, śpiew, głośne czytanie, słuchanie muzyki.

Na zakończenie projektu uczestnicy zostali uhonorowani przez dyrektor Książnicy Jolantę Nowosielską dyplomami i pakietami książek dla przedszkoli. Darczyńcami prezentów byli: PBP Książnica Pedagogiczna w Kaliszu, Wydawnictwo Agora z Warszawy, Wydawnictwo „Czerwony Konik” z Krakowa i Wydawnictwo MARTEL z Kalisza. Dodatkową niespodzianką ufundowaną przez Książnicę było losowanie wyjścia do kina na seans dla jednej z grup biorących udział w projekcie. Zwycięską grupą, która wybierze się ze swoją panią na bajkę została grupa II z Publicznego Przedszkola nr 1 z Kalisza z wychowawczynią Agatą Szepniewską.

źródło: PBP KP Kalisz

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Ile kosztuje edukacja najmłodszych? Ceny wyprawki dla pierwszoklasistów

16 sierpnia 2022

Zeszyty, książki, przybory szkolne, stroje sportowe na zajęcia wychowania fizycznego....

czytaj więcej»

Dożynki w gminie Mycielin 2022

16 sierpnia 2022

Już 21 sierpnia w Słuszkowie odbędą się dożynki gminy Mycielin....

czytaj więcej»

Koncert Kathii w Opatówku

16 sierpnia 2022

W piątek 26 sierpnia do Opatówka przyjedzie młoda, utalentowana wokalistka...

czytaj więcej»

Gdzie w Kaliszu najłatwiej o wypadek?

16 sierpnia 2022

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na rondzie, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami...

czytaj więcej»

Koniec objazdu ul. Częstochowskiej

16 sierpnia 2022

Linie 3A, 3B, 3C, 3D, 9: Od dnia 17 sierpnia...

czytaj więcej»

Zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy

16 sierpnia 2022

Zmiany wprowadzone 25 czerwca w rozporządzeniu w sprawie maksymalnej wysokości...

czytaj więcej»