Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Czy inwestowanie w złoto jest dla mnie?

Złoto inwestycyjne zyskuje coraz większą popularność w Polsce, co potwierdza fakt, że w 2022 roku Polacy nabyli ponad 18 ton tego szlachetnego kruszcu – niemal dwukrotnie więcej niż w 2020 roku. Czy to oznacza, że inwestycja w złoto jest odpowiednia dla każdego?

Spis treści

  1. Kiedy warto rozważyć zakup złota?
  2. Czy złoto jest dla mnie?
  3. Kiedy złoto nie jest dla mnie?
  4. Podsumowanie

Złoto posiada unikalny zestaw cech, które można znaleźć w innych klasach aktywów, jednak mało jest takich, które – podobnie jak złoto – łączą je wszystkie razem.

Złoto:

  • jest fizyczne, podobnie jak nieruchomości, ale jednocześnie mobilne, co pozwala na transportowanie go podczas podróży nawet w kieszeni czy w portfelu;
  • charakteryzuje się ograniczoną podażą – ograniczona jest zarówno jego roczna produkcja, jak i w ogóle dostępna ilość na Ziemi;
  • posiada dużą wartość przy stosunkowo niewielkich gabarytach, na przykład sztabka o wadze 1 uncji (31,1 g) jest zbliżona rozmiarami do karty kredytowej, a kosztuje obecnie ponad 8 000 złotych;
  • dzięki różnorodności dostępnych wag sztabek i monet, złoto jest dostępne dla inwestorów o różnej zasobności portfela;
  • cieszy się korzyściami podatkowymi, m.in. brakiem podatku VAT, podatku od zysków kapitałowych i – jeśli sprzedaż nastąpi po upływie 6 miesięcy od zakupu – również brakiem podatku dochodowego;
  • jako międzynarodowy środek wartości, może być łatwo sprzedawane na rynkach światowych.

Kombinacja tych cech sprawia, że złoto jest popularnym wyborem jako forma zabezpieczenia, dywersyfikacji portfela czy długoterminowego przechowywania wartości.

1. Kiedy warto rozważyć zakup złota?

Złoto to aktywo doskonale sprawdzające się do przechowywania wartości w długim okresie. Mimo krótko- i średnioterminowych fluktuacji cen, w perspektywie długoterminowej wartość złota rośnie, chroniąc siłę nabywczą pieniądza.

Przykładowo: średnie wynagrodzenie brutto wg ZUS w latach 1995-2022 pozwalało przeważnie na zakup około 1 uncji złota. Czasem mniej, czasem więcej, ale nigdy nie było to więcej niż 2 uncje złota. Cena złota odpowiadała sile nabywczej przeciętnego wynagrodzenia, co doskonale ilustruje fakt, że złoto zachowuje wartość nabywczą pieniądza.

Myśląc zatem o złocie jako o sposobnie na ochronę majątku czy jego przechowanie w czasie – na emeryturę lub dla dzieci/wnuków – moment zakupu tak naprawdę nie ma aż tak dużego znaczenia.

2. Czy złoto jest dla mnie?

Do tematu zakupu złota można podejść na trzy sposoby, zależnie od sytuacji finansowej i swoich celów:

Scenariusz 1. Posiadam nadwyżki finansowe, które regularnie inwestuję w różnego rodzaju aktywa (akcje, obligacje, fundusze, nieruchomości).

W tej sytuacji złoto może stanowić formę dywersyfikacji całości portfela inwestycyjnego. W takich sytuacjach zaleca się, aby stanowiło ono 15-25 proc. całości portfela. Wielkość udziału złota w portfelu uzależniona powinna być od tolerancji na ryzyko – im jest ona niższa, tym większą część powinny stanowić aktywa bezpieczne jak obligacje i złoto.

Scenariusz 2. Posiadam nadwyżki finansowe, ale nie inwestuję.

W tym scenariuszu poszukujemy sposobu na przechowanie wartość majątku w czasie (ochronę przed spadkiem siły nabywczej pieniądza) w celu spożytkowania go na emeryturze lub transfer międzypokoleniowy. I złoto w takiej sytuacji sprawdzi się idealnie. Oczywiście i tu też warto dywersyfikować swój majątek, ale przede wszystkim w obrębie bezpiecznych klas aktywów jak złoto, obligacje, konta IKE/IKZE a nawet (w niewielkiej części) sztuka.

Scenariusz 3. Nie posiadam dużych nadwyżek finansowych, ale staram się uporządkować swoje finanse.

Złoto jako bezpieczne aktywo może stanowić element wspierający oszczędzanie i budowanie majątku. Mogą to być mniejsze sztabki złota lub srebro. Od niedawna jeden z liderów rynku – wrocławska firma Goldenmark – oferuje także możliwość zakupu sztabek „po kawałku”, bez wydawania jednorazowo dużych kwot. W sklepie Goldsaver.pl złoto można kupować z dowolną regularnością i za dowolne kwoty (min. 50 zł), a po uzbieraniu 31,1 g (1 uncji) – odebrać w formie sztabki.

3. Kiedy złoto nie jest dla mnie?

Inwestowanie w złoto może nie być najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą spekulować na jego cenach, zarabiając na różnicy między zakupem a sprzedażą i oczekują wysokich stóp zwrotów lub w ogóle szybkiego zysku.

Inwestowanie tego rodzaju lepiej sprawdza się w przypadku innych aktywów. Warto jednak podkreślić, że wymaga ono dużego nakładu czasu, a także sporej dozy wiedzy. Dodatkowo wiąże się z ryzykiem straty.

4. Podsumowując

Złoto to aktywo, które doskonale utrzymuje swoją wartość w długim okresie, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla tych, którzy szukają sposobu na przechowywanie majątku, dywersyfikację portfela czy oszczędzanie. Jednak dla osób zainteresowanych spekulacją na rynku, istnieją inne aktywa, które mogą lepiej spełnić ich oczekiwania, chociaż wiążą się one z większym ryzykiem.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze