Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

„Czy jesteś zadowolony(a) z życia w Kaliszu?”, czyli raport o mieście

Władze Miasta udostępniły pełny raport dotyczący badania opinii mieszkańców Kalisza, w którym kaliszanie oceniali m. in. warunki życia w mieście, przeprowadzane zmiany i ich kierunek, a także oceniali prezydenta czy Radę Miasta. Dokument przygotował Istytut Badań Samorządowych.

Badanie było przeprowadzane w czerwcu, wrześniu oraz listopadzie zeszłego roku na grupie 2 tysięcy pełnoletnich kaliszan. Metodą badawczą było CATI, czyli wywiad z respondentem prowadzony przez telefon, podczas którego ankieter odczytuje pytania i notuje uzyskiwane odpowiedzi, korzystając ze specjalnego skryptu komputerowego. Dane z raportu zostały udostępnione w odpowiedzi na interpelację radnego Dariusza Grodzińskiego, który w lutym tego roku tak pisał w swoim zapytaniu do prezydenta Kinastowskiego:

Po zeszłorocznym poruszeniu, przez fakt wydatkowania przez Pana z publicznych pieniędzy 80 000 zł, na zamówienie badań opinii publicznej, po których Pana organizacja polityczna wywiesiła bilbordy informujące o rzekomym 90% poparcia dla Pana działań, dwie osoby zgłosiły fakt ponownego dzwonienia ankieterów. Mieli oni ankietować mieszkańców Kalisza pytaniami, jak np. „czy jest pani zadowolona z prezydentury Krystiana Kinastowskiego”, „Czy oddałaby głos w wyborach na obecnego prezydenta miasta Kalisza.”, „Na jaki komitet wyborczy oddałaby pani głos gdyby dziś odbyły się wybory?”. Każda organizacja może takie badania zlecić, ale mam nadzieję, że tym razem nie używa
Pan do tego pieniędzy z podwyższanych nam ciągle opłat i podatków, tylko płaci za badanie z
środków Stowarzyszenia Samorządny Kalisz lub Fundacji Klucz?

W odpowiedzi prezydent Kinastowski stwierdził, że badania opinii publicznej prowadzone na zlecenie Miasta Kalisza mają na celu zdiagnozowanie, jak prowadzone przez samorząd działania oceniane są przez kaliszan – w tym także działania prezydenta.

To dla mieszkańców realizujemy inwestycje, organizujemy wydarzenia czy wdrażamy różnego rodzaju programy. Dlatego zasadnym jest zapytanie adresatów tych działań, czy są z nich zadowoleni i oczekują ich kontynuacji, czy preferują inny kierunek rozwoju miasta. Najbardziej efektywną metodą pozyskania wiedzy na ten temat jest przeprowadzenie badania opinii publicznej, które służy do ewaluacji podejmowanych przez samorząd działań tak, by jeszcze lepiej poznać potrzeby mieszkańców. – tłumaczy prezydent Krystian Kinastowski

Większość próby badania stanowiły kobiety (54,4%), a pod względem wieku największą grupą ankietowanych były osoby pomiędzy 40 a 49 rokiem życia (18,6%). Większość przepytywanych to mieszkańcy ze średnim wykształceniem (43,94%) oraz deklarujących poglądy centrowe (22,26%). Poniżej prezentujemy pełne wyniki raportu (kliknij, aby powiększyć):

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze