Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Czy Kalisz pobije swój rekord klimatyczny?

W tym roku do Polski napłynęły fale upałów osiągające temperatury do nawet 38 stopni Celsjusza! Tak gorąco w Kaliszu było dokładnie 30 lat temu – w latach 90. Właśnie 10 sierpnia 1992 roku zanotowano absolutne maksimum, czyli 38,0°C dla naszego regionu.

Według naszych informacji możemy zbliżyć się do historycznie rekordowej temperatury w Kaliszu, czyli 38,0°C lub nawet ją przekroczyć, ale nie jest to nic pewnego. Do maksymalnej temperatury przewidzianego przez IMGW brakuje nam jeszcze kilku godzin.

Natomiast wartości średniej rocznej temperatury powietrza w Kaliszu w wieloleciu (1981-2015) wahały się od 7,0°C w 1987 r. do 10,5°C w 2015 r. W ostatnich latach jest coraz cieplej w Kaliszu. Średnia roczna temperatury powietrza wzrasta o około 0,4°C.

Fale upałów w Kaliszu

Fala upałów definiowana jest jako okres przynajmniej 3 dni z maksymalną temperaturą powietrza powyżej 30°C.

W Kaliszu w całym analizowanym okresie (1981-2015) zanotowano 29 fal upałów, trwających od 3 do 11 dni. To zjawisko w ogóle nie wystąpiło w 14 latach badanego 35-lecia, ale należy zauważyć, że od 2005 r. pojawia się niemal w każdym roku. Najdłuższą fala upałów zanotowano w roku 1994, utrzymującą się od 23 lipca do 2 sierpnia – 11 dni.

Upały to zjawisko mające znaczący negatywny wpływ na człowieka, środowisko przyrodnicze oraz infrastrukturę gospodarczą i komunikacyjną. Takie sytuacje pogodowe, gdy temperatura przekracza 30°C, najbardziej zagrażają zdrowiu i życiu osób chorych, seniorów, dzieci i kobiet w ciąży. Wysoka temperatura powietrza przyczynia się do niszczenia nawierzchni dróg, torów kolejowych oraz linii energetycznych. Powoduje wysychanie ściółki leśnej, a w efekcie pożary lasów, potęguje zjawisko suszy atmosferycznej, gruntowej i hydrologicznej.

Dane pochodzą z Planu Adaptacji do zmian klimatu Miasta Kalisza do roku 2030 oraz IMGW.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze