Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Czy Kalisz pójdzie śladem Warszawy?

Jeden lot na dwa lata, osiem ubrań i 16 kg mięsa na rok. Takie cele stawia przed sobą Warszawa, która jest członkiem stowarzyszenia miast C40 Cities. O to, czy taki system miałby zadziałać również w Kaliszu, spytaliśmy lokalnych polityków.

Spis treści

  1. Jakie są cele stowarzyszenia C40 Cities?
  2. Dariusz Grodziński o C40 Cities: osobiście staram się stosować większość z tych zaleceń we własnym życiu od lat i jest mi z tym dobrze
  3. Artur Kijewski o C40 Cities: mam nadzieję, że jak najszybciej ten raport przejdzie do historii i nie będziemy do tego wracać
  4. Barbara Oliwiecka: PiS i SP próbują zbić kapitał polityczny
  5. Ograniczenia w zakresie diety
  6. Osiem ubrań w skali roku
  7. Mniej samochodów na drogach i dłuższa żywotność urządzeń elektronicznych
  8. Wakacje samolotem raz na dwa lata

Jakie są cele stowarzyszenia C40 Cities?

Temat nie jest niczym nowym, jednak za sprawą opublikowania przez Dziennik Gazetę Prawną infografiki powstałej na bazie raportu stowarzyszenia C40 Cities, ponownie zagościł w dyskursie publicznym.

Celami stowarzyszenia C40 Cities są działania mające na celu ograniczenia globalnego ocieplenia, a także budowanie „zdrowych, sprawiedliwych i odpornych społeczności”. Opisywany raport to ocena wpływu konsumpcji w miastach na emisję gazów cieplarnianych oraz sprawdzenie, jakie działania są niezbędne do tego, by miasta redukowały emisję gazów zgodnie z przyjętymi umowami międzynarodowymi.

Dariusz Grodziński o C40 Cities: osobiście staram się stosować większość z tych zaleceń we własnym życiu od lat i jest mi z tym dobrze

Dariusz Grodziński, radny KO jest zdania, że zalecenia C40 są spójne z tymi, które pochodzą od lekarzy i dietetyków oraz z artykułami i książkami dotyczącymi tematyki zdrowotnej. – Są odwzorowaniem piramidy żywieniowej, zgodnie z którą zaleca się spożywanie mięsa nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Trochę to przykre, że na potrzeby politycznej awantury, określonej maści politycy i publicyści, robią krzywdę tym ideom. Jeżeli uda im się w określonej grupie tym motywem wywołać negatywne emocje do osoby Rafała Trzaskowskiego, tym samym skompromitują ideę zdrowego odżywiania u tych osób, a efektem tego będą tylko choroby cywilizacyjne, które te osoby prędzej czy później dopadną i państwo będzie finansowało ich leczenie – powiedział Latarnikowi Kaliskiemu Dariusz Grodziński.

Radny uważa, że nie powinno uprawiać się polityki kosztem zdrowia innych, zwłaszcza – jak sam podkreśla – po doświadczeniach trudnych czasów pandemicznych. – Wszyscy też wiemy, że zalecenia nijak się mają do kompetencji nie tylko samorządów, ale nawet prerogatyw parlamentu. Osobiście staram się stosować większość z tych zaleceń we własnym życiu od lat i jest mi z tym dobrze. Zachęcanie do zdrowego stylu życia i postaw proekologicznych wszystkim na tylko wyjdzie na dobre. Dlatego tak, zachęcajmy i promujmy – podsumował radny KO.

Artur Kijewski o C40 Cities: mam nadzieję, że jak najszybciej ten raport przejdzie do historii i nie będziemy do tego wracać

Artur Kijewski, radny PiS powiedział, że podane przez C40 Cities cele traktuje wyłącznie jako pomysły pewnej grupy osób i jak podkreślił – nie wyobraża sobie, żeby poważnie to rozważać, jako wytyczne do ścisłej realizacji, gdyż zdaniem radnego uderza to w sferę wolności konsumenckiej i nie tylko. – W Kaliszu nie ma potrzeby, by się do takich „pomysłów” odnosić, gdyż jako miasto powinniśmy wypracowywać własne rozwiązania, uwzględniające nasze lokalne uwarunkowania i zdrowy rozsądek – podkreślił radny.
Oceniając wspomniany raport przychodzi mi na myśl tylko jedno, że jego twórcy mocno „popłynęli” i mam nadzieję, że jak najszybciej ten raport przejdzie do historii i nie będziemy do tego wracać – dodał.

Barbara Oliwiecka: PiS i SP próbują zbić kapitał polityczny

O opinię zapytaliśmy także Barbarę Oliwiecką, radną Polski2050. – Dlaczego to wypłynęło dzisiaj? PiS i Solidarna Polska próbują zbijać kapitał polityczny i straszyć ludzi tym, że ktoś zakaże im w Polsce jedzenia mięsa, używania aut, latania samolotami itp. Po fali straszenia uchodźcami, gender, LGBT itp. przyszedł czas na straszenie ekologami – twierdzi radna Oliwiecka. Radna przyznaje, że zapoznała się z raportem C40 i jej zdaniem nie zawiera on niczego kontrowersyjnego. – Grafika ma wzbudzać ambicje klimatyczne i tak ją odczytuję. Prawdą jest, że jako zachodnie społeczeństwo za dużo kupujemy wszystkiego, w tym ubrań, częściej wyrzucamy niż naprawiamy popsute sprzęty, za dużo mamy w miastach betonu, za mało zieleni, wciąż chętniej wybieramy samochód zamiast spaceru, roweru czy pociągu i jemy za dużo przetworzonego, masowo produkowanego jedzenia, np. właśnie mięsa. To wszystko wpływa na środowisko, ale i na nasze zdrowie. Sporządzony raport w tym przedstawiona grafika są przede wszystkim inspiracją i zaleceniem.  Nie ma żadnego nakazu czy obowiązku jej wdrażania – dodaje radna Barbara Oliwiecka.

Na pytanie, czy w Kaliszu również należałoby wdrażać zalecenia zawarte w raporcie C40, radna odpowiada, że warto się nad tym zastanowić. – Działań ekologicznych, walki ze zmianami klimatycznymi  nie można bowiem ograniczać wyłącznie do indywidualnych decyzji i wyborów ludzi, konieczne jest wsparcie systemowe państwa i miast. Ta troska o środowisko powinna być w centrum wszystkich miejskich procesów i podejmowanych decyzji twierdzi radna Polski 2050.

Ograniczenia w zakresie diety

C40 Cities Kalisz

Z raportu wynika, że w przypadku diety zaleca się, aby w skali roku każdej osobie przysługiwało 16 kg mięsa oraz 90 kg nabiału. Bardziej ambitny plan przewiduje ograniczenie tych produktów do zera. C40 zaleca również spożywanie 2,5 tys. kalorii dziennie.

Osiem ubrań w skali roku

C40 Cities Kalisz

W kwestii zakupu nowych ubrań zaleca się ograniczenia do ośmiu sztuk rocznie, zaś drugi plan przewiduje jedynie trzy sztuki nowej odzieży.

Mniej samochodów na drogach i dłuższa żywotność urządzeń elektronicznych

C40 Cities Kalisz

W planie raportu znalazły się również zalecenia dotyczące zminimalizowania ruchu na drogach, a co za tym idzie – mniejszej liczby samochodów. Tylko 190 na każde 1000 osób, a w przypadku drugiego wariantu 0. Dziś w stolicy to prawie 800 sztuk na 1000 mieszkańców. W 2021, w rankingu oficjalnie zarejestrowanych samochodów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, Kalisz zajął 6. miejsce spośród 66 miast powiatowych oraz drugie w całej Wielkopolsce.

Zaleca się wydłużenie życia samochodu do 20 lat, co w przypadku naszego kraju nie byłoby czymś nazbyt problematycznym, gdyż średni wiek samochodu wynosi tutaj 15 lat. Oprócz kwestii motoryzacyjnych, C40 wspomina o wydłużeniu życia laptopa i podobnych urządzeń elektronicznych do 7 lat.

Wakacje samolotem raz na dwa lata

C40 Cities Kalisz

Kolejnym zaleceniem jest liczba rekomendowanych wakacyjnych podróży samolotem. Jedna osoba powinna korzystać z tej formy transportu maksymalnie raz na dwa lata i na odległość nie większą niż 1500 km w jedną stronę. W drugiej propozycji taka podróż proponowana jest raz na trzy lata.

fot.: pixabay, archiwum

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze