baner_FBAnt
życzenia
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

GĄSIOR: Czy Kalisz stać na utrzymanie złego stanu technicznego zasobów komunalnych?

Z zaciekawieniem przyjąłem propozycję radnego Eskana Darwicha, zgłoszoną podczas ostatniego posiedzenia Rady Miasta Kalisza. Radny zawnioskował aby do projektu uchwały dotyczącego „Wieloletniego Programu Gospodarowania zasobem mieszkaniowym Kalisza na lata 2022-2026”, dopisać punkt o treści: „W celu realizacji zadań wymienionych w punktach 1-4 należy przeznaczyć w corocznym budżecie Miasta Kalisza min. 3% wartości majątkowych zaplanowanych w projekcie uchwały budżetowej”.

Niestety propozycja nie została pozytywnie przyjęta przez prezydenta Krystiana Kinastowskiego. Prezydent zasugerował, że jest zadowolony z tempa remontów zasobów miasta, pomysł skwitował stwierdzeniem, iż nie chce „rozleniwić MZBM”.

Z przedstawionych podczas sesji Rady Miasta informacji wynika, że w zasobach Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych znajduje się 181 budynków, z czego 77 stan techniczny jest zły, 65 średni, 39 dobry. W wieloletnim programie gospodarowania zasobami mieszkaniowymi wskazano, że do 2026 roku zostanie wyremontowanych 19 budynków, co pozwala uznać, że stan wszystkich 77 budynków nie ulegnie szybko poprawie, w tym czasie stan pozostałych budynków będzie ulegał pogorszeniu. Przeznaczone kwoty na remonty konkretnych budynków sugerują, że nie będą kompleksowe, a jedynie kosmetyczne, zapewne ograniczające się do remontu dachów, elewacji i poprawę estetyki klatek schodowych.

Czy Kalisz stać na utrzymanie złego stanu technicznego zasobów komunalnych? Moim zdaniem nie, gdyż doprowadza to dalszej degradacji Śródmieścia, w szczególności postępującego wyludnienia centrum miasta, co sprawia, iż wieczorami wygląda jak „miasto widmo”. Śródmieście musi żyć codziennym życiem jej mieszkańców, a nie tylko wypadami do pubów, restauracji czy kawiarni. Aktualny trend upodabnia centrum do rezerwatu archeologicznego.

Należy pochwalić politykę władz miasta polegającą na rozbudowie zasobów mieszkaniowych TBS, jednak musimy pamiętać, że w Śródmieściu mamy setki mieszkań już wolnych i takich, które niebawem staną się pustostanami z powodu niskiego standardu. Przywrócenie ich do użytkowania powinno być priorytetem dla władz.

W 2019 roku w zasobach miasta znajdowało się 334 wolnych lokali mieszkalnych. Wiele mieszkań nie ma najemców właśnie ze względu na ich stan i standard. Miasto powinno przeprowadzać generalne remonty tak, żeby budynki mieszkalne spełniały współczesne wymagania, łącznie z instalacją wind. Bez tego do Śródmieścia nie wrócą mieszkańcy, a proces rozlewania się miasta będzie postępował. Zdecydowana większość kamienic w Śródmieściu nie posiada indywidualnego wpisu do rejestru zabytków, dlatego ich gruntowna modernizacja jest możliwa.

Szeroki program kompleksowego remontu budynków w Śródmieściu, pozwoli na ich zasiedlenie i to będzie prawdziwa rewitalizacja prowadząca do ożywienia centrum miasta. Ograniczenie rewitalizacji do remontu chodników nie poprawi estetyki Śródmieścia.

Obecny stan zasobów komunalnych to także dobra wymówka dla prywatnych właścicieli nieruchomości, którzy mogą go wytknąć miastu. Należy postawić tezę, że być może determinacja miasta w sprawie remontów zmobilizuje prywatnych właścicieli do poprawy stanu ich budynków.

Śródmieście powinno stanowić wizytówkę Kalisza, jak wskazuje się w dokumentach urzędowych miasta – „Rewitalizacja Śródmieścia, w szczególności Głównego Rynku, postawiła sobie za zadanie poprawę estetyki salonu miasta”. Estetyka ta nie ulegnie poprawie póki w zasobach miasta będą setki pustostanów w złym stanie technicznym, w standardzie sprzed 100 lat.

Propozycja radnego Eskana Darwicha stanowi krok w dobrym kierunku, który pozwoliłby w bliskiej przyszłości zmienić wizerunek Śródmieścia. Niestety zaproponowana zmiana nie uzyskała poparcia potrzebnej większości obecnych członków Rady Miasta Kalisza.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze