Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Czy namaszczenie przez Dziekana wystarczy do przejęcia po nim schedy?

Już w najbliższy piątek, tj. 13 września odbędą się wybory na stanowisko Dziekana Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Kandydatem na tę funkcję z pewnością nie będzie prof. Piotr Łuszczykiewicz, który kończy w tym miesiącu swoją drugą, a zatem ostatnią kadencję. Warto zadać pytanie, kto będzie następcą Łuszczykiewicza.


Trochę historii


Początki tej kaliskiej uczelni sięgają lat 80. ubiegłego wieku. Wówczas to Rektor UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) prof. Zbigniew Radwański i wojewoda kaliski Kazimierz Buczma zawarli porozumienie w sprawie powołania na UAM Zakładu Nauczania Początkowego Instytutu Pedagogiki w Kaliszu. W następnych latach nazwa jednostki zmieniała się kilkukrotnie, aż wreszcie w marcu 2002 roku dokonano przekształcenia Instytutu Pedagogiczno-Artystycznego w Wydział Pedagogiczno-Artystyczny. W późniejszych latach podnoszono wielokrotnie pomysł, aby włączyć wydział w struktury Akademii Kaliskiej, czy obecnego Uniwersytetu Kaliskiego, ale władze WPA-UAM stały jednoznacznie na stanowisku, że nie chcą takiej fuzji i wolą pozostać filią UAM w Poznaniu. Bycie filią UAM ma również swoje konsekwencje podczas zbliżających się wyborów, gdyż Rada Filii, która przeprowadzi 13 września wybory opiniuje tylko wybór Dziekana, ostateczną decyzję musi podjąć Rektor UAM.


Rada Filii


Skoro jesteśmy już przy Radzie Filii, zatrzymajmy się przy niej chwilę. Składa się ona z 16 członków – m.in. dziekana, prodziekanów, kierowników zakładów przy uczelni i nauczycieli akademickich. W ostatnim czasie dokonano w niej równie kilku zmian. W miejsce Mariusza Jabłońskiego, Aleksandry Janczyk-Robakowskiej i Jakuba Bielaka weszli Katarzyna Maniewska, Piotr Bajak, Magdalena Zdrowicka-Wawrzyniak. Kandydatury Maniewskiej oraz Zdrowickiej-Wawrzyniak gorąco polecał w mailu z 16 czerwca, prof. Łuszczykiewicz.

[..] Kierując się wszelako pragmatyką funkcjonowania niemałej i stale się rozwijającej jednostki, pragnę prosić Państwa o wsparcie kandydatur osób, których zakres obowiązków oraz niestrudzone działania w znaczący sposób wpływają na relacje Wydziału z otoczeniem, na promocję dorobku naukowego i dydaktycznego oraz na wsparcie procesów, mających na celu przyszłą ewaluację naszych dyscyplin artystycznych.

Dlatego gorąco popieram kandydaturę dr Magdaleny Zdrowickiej-Wawrzyniak z grupy pracowników badawczo-dydaktycznych, zarządzającej od ośmiu lat komunikacją medialną, a w istocie równie całą promocją Wydziału. Wydziału, który doskonale poradził sobie w warunkach niżu demograficznego i niesprzyjających kontekstów lokalnych i wyrobił sobie świetną markę – także w samym UAM.

Z analogicznych powodów gorąco popieram kandydaturę mgr Katarzyny Maniewskiej z grupy pracowników dydaktycznych, kuratorki Uniwersyteckiej Galerii Sztuki im. prof. Andrzeja Niekrasza. Galerii, która stała się jednym ze znaków firmowych Wydziału, docenianych przez krajowe i zagraniczne ośrodki, co otworzyło możliwości realizacji naszych przedsięwzięć na zasadach równoprawnej wzajemności.

Wybory dziekańskie


Z informacji, do których dotarła redakcja Latarnika Kaliskiego wyżej wspomniane kandydatury były jedynymi, które wystartowały w wyborach w czerwcu br. Dzięki anonimowym źródłom z uczelni dowiedzieliśmy się, iż występowały naciski, aby poza wymienioną trójką kandydatów, ewentualni inni zainteresowani nie przystąpili do udziału w elekcji. Do podobnego „listu polecającego” doszło również przed opisywanymi w tym artykule wyborami dziekańskimi. I o ile, nadawca był ten sam, to już osoba polecana była inna, tym razem był to bliski współpracownik Łuszczykiewicza – dr Radosław Nawrocki, zastępca dyrektora Filii – prodziekan WPA.

[…] Pragnę więc tą drogą gorąco wesprzeć kandydaturę Pana Doktora. W moim najgłębszym przekonaniu, dr Radosław Nawrocki – ze względu na doskonałe przygotowanie merytoryczne, tak w zakresie naukowym, jak też kształceniowym oraz organizacyjnym czy promocyjnym – jest najwłaściwszą osobą na to stanowisko. […] Jestem pewny, że dr Radosław Nawrocki zapewni naszej Wspólnocie właściwe warunki do rozwoju na wszelkich polach. Znam jego pryncypialność, przejrzystość intencji i działań, równościowe podejście do stron w pojawiających się problemach. Niezaprzeczalnym atutem dr. Nawrockiego – w tych rozpędzonych i wymagających niespożytej kreatywności czasach – wydaje się także argument metrykalny, co jako starszy o kilkanaście lat kolega konstatuję bez szczególnej satysfakcji, ale z pełnym zrozumieniem.
Gorąco wspieram kandydaturę doktora Radosława Nawrockiego na dziekana Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego.

Jednakże w odróżnieniu od wyborów do Rady Filii, w zbliżających się wyborach na stanowisko Dziekana WPA-UAM pojawił się kontrkandydat, dr Katarzyna Piątkowska-Pinczewska, również zastępca dyrektora Filii oraz prodziekan WPA. I w tym właśnie miejscu trzeba zadać pytanie, czy skoro mamy dwóch kandydatów, to nie warto przeprowadzić dyskusji wewnątrz uczelni, przedstawić swoje programy wyborcze oraz wizję, w którym kierunku chce prowadzić przyszły dziekan uczelnię? Niestety, kalendarz wyborczy znajdujący się na stronie filii, uniemożliwia to. Zgłaszanie swojej kandydatury jest możliwe wyłącznie 12 września, a więc na dzień przed właściwymi wyborami. Kierując się prostym rozumowaniem, wydaje się, że w 24 godziny ciężko będzie uczelni przeprowadzić swoistą wymianę poglądów pomiędzy kontrkandydatami oraz, aby pozostali członkowie rady mogli w spokoju przemyśleć i przedyskutować kto będzie najlepszym wyborem na urząd dziekański. Jakiego wyboru ostatecznie dokona Rada Filii, dowiemy się już 13 września.

foto. WPA-UAM Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze