Czy potrafisz obsługiwać defibrylator?
Czy potrafisz obsługiwać defibrylator? Na szczęście jest ich coraz więcej w miejscach publicznych, są coraz łatwiej dostępne. Defibrylatory AED zostały skonstruowane tak, aby były możliwie proste w obsłudze – aby mogła ich użyć osoba po prostym przeszkoleniu, a nawet bez przeszkolenia.
– Mamy nadzieję, że nie będziesz miał takiej potrzeby, ale jeśli miałbyś okazję – nie rezygnuj z szansy uratowania czyjegoś życia – apeluje kaliski „Okrąglak”.
- Otwórz opakowanie defibrylatora i włącz go (duży, wyraźnie oznaczony przycisk).
- Wyjmij elektrody (z reguły są zaplombowane w pojemniku baterii – defibrylator powie Ci, jak to zrobić) i (jeżeli jest to wymagane w danym modelu) podłącz je do urządzenia.
- Rozepnij ubranie poszkodowanego.
- Przyklej elektrody (są samoprzylepne) do klatki piersiowej poszkodowanego (pod prawym obojczykiem i na lewym boku poniżej serca). Na elektrodach znajdziesz obrazkową instrukcję, gdzie je przyklejać.
- Urządzenie dokona analizy rytmu serca pacjenta – poprosi Cię o nie dotykanie poszkodowanego.
- Jeżeli konieczne będzie zastosowanie wyładowania elektrycznego dla ustabilizowania rytmu serca pacjenta, AED poinformuje Cię o tym i zacznie ładować kondensatory – trwa to kilka sekund. Gdy będzie gotowe, poprosi o odsunięcie się (i wszystkich obecnych!) od poszkodowanego, a następnie wciśnięcie przycisku uwalniającego wyładowanie (przycisk będzie wyraźnie oznaczony). Potem nastąpi kolejna analiza rytmu serca.
- Jeżeli wyładowanie elektryczne nie będzie potrzebne, AED także Cię poinformuje – może zalecić podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (czyli masaż serca i sztuczne oddychanie).
- Analiza będzie powtarzana, a wyładowania ponawiane w razie potrzeby, aż do przywrócenia normalnego rytmu pracy serca.
źródło: szpital Kalisz
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!
Subskrybuj
0 komentarzy
Starsze