reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Czy potrafisz obsługiwać defibrylator?

Czy potrafisz obsługiwać defibrylator? Na szczęście jest ich coraz więcej w miejscach publicznych, są coraz łatwiej dostępne. Defibrylatory AED zostały skonstruowane tak, aby były możliwie proste w obsłudze – aby mogła ich użyć osoba po prostym przeszkoleniu, a nawet bez przeszkolenia.

Mamy nadzieję, że nie będziesz miał takiej potrzeby, ale jeśli miałbyś okazję – nie rezygnuj z szansy uratowania czyjegoś życia – apeluje kaliski „Okrąglak”.

  • Otwórz opakowanie defibrylatora i włącz go (duży, wyraźnie oznaczony przycisk).
  • Wyjmij elektrody (z reguły są zaplombowane w pojemniku baterii – defibrylator powie Ci, jak to zrobić) i (jeżeli jest to wymagane w danym modelu) podłącz je do urządzenia.
  • Rozepnij ubranie poszkodowanego.
  • Przyklej elektrody (są samoprzylepne) do klatki piersiowej poszkodowanego (pod prawym obojczykiem i na lewym boku poniżej serca). Na elektrodach znajdziesz obrazkową instrukcję, gdzie je przyklejać.
  • Urządzenie dokona analizy rytmu serca pacjenta – poprosi Cię o nie dotykanie poszkodowanego.
  • Jeżeli konieczne będzie zastosowanie wyładowania elektrycznego dla ustabilizowania rytmu serca pacjenta, AED poinformuje Cię o tym i zacznie ładować kondensatory – trwa to kilka sekund. Gdy będzie gotowe, poprosi o odsunięcie się (i wszystkich obecnych!) od poszkodowanego, a następnie wciśnięcie przycisku uwalniającego wyładowanie (przycisk będzie wyraźnie oznaczony). Potem nastąpi kolejna analiza rytmu serca.
  • Jeżeli wyładowanie elektryczne nie będzie potrzebne, AED także Cię poinformuje – może zalecić podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (czyli masaż serca i sztuczne oddychanie).
  • Analiza będzie powtarzana, a wyładowania ponawiane w razie potrzeby, aż do przywrócenia normalnego rytmu pracy serca.

źródło: szpital Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze