Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Czy sztuczna inteligencja pomoże znaleźć miejsce parkingowe w Kaliszu?

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa Instytutu Kaliskiego na temat aplikacji parkingowej dla Kalisza oraz pism, które w tej sprawie przedstawiciele organizacji wysłali do rektora Akademii Kaliskiej oraz prezydenta miasta, a także w sprawie planowanych konsultacji. Druga z inicjatyw miałaby pomóc w rozwiązywaniu miejskich problemów mieszkańców miasta.

Jak podkreślali przedstawiciele Instytutu Kaliskiego, przeciętny mieszkaniec Polski, w tym Kalisza na szukaniu miejsc do parkowania spędza bardzo dużo czasu. Problem mogłaby rozwiązać aplikacja i ogólny system, pozwalający na znalezienie miejsca parkingowego, przy wsparciu sztucznej inteligencji.  Unia Europejska finansuje projekt FastPrk-2, który stanowi innowacyjne rozwiązanie pozwalające miastom na lepsze zarządzanie ruchem drogowym, wspomagające kierowców w szybszym i skuteczniejszym znajdowaniu wolnych miejsc parkingowych. FastPrk-2 to inteligentne rozwiązanie w zakresie mobilności, które pozwala miastom i operatorom parkingów na zarządzanie miejscami parkingowymi w czasie rzeczywistym, a zarazem poprawia jakość życia mieszkańców, umożliwiając kierowcom szybkie lokalizowanie wolnych miejsc parkingowych.

System FastPrk-2 wykorzystuje niewielkie czujniki parkowania zainstalowane na każdym miejscu parkingowym, które pozwalają na wskazywanie drogi kierowcom przy pomocy paneli elektrycznych. Po zaparkowaniu pojazdu czujnik bezprzewodowo przekazuje informację na ten temat do bramy. Dzięki platformie programowej systemu, osoby odpowiedzialne za zarządzanie ruchem w miastach mają na bieżąco dostęp do analiz zajętości miejsc parkingowych w poszczególnych obszarach o określonej porze dnia. Informacje te mogą być następnie wykorzystane w celu przewidywania dostępności i zajętości miejsc parkingowych, a także usprawniania planowania. System integruje również szereg innowacyjnych usług transportowych w celu usprawnienia działania rozwiązania. Na przykład dzięki opcjom przewidywania ruchu, rozwiązanie FastPrk-2 może polecać kierowcom alternatywne trasy, które uwzględniają ruch i dostępne opcje transportu publicznego.

Dzięki automatyzacji funkcji takich jak rezerwacja miejsc parkingowych i płatności przez Internet przy pomocy inteligentnej aplikacji parkingowej, rozwiązanie FastPrk-2 przynosi również korzyści mieszkańcom miast. Na podstawie rzetelnych i wiarygodnych informacji na temat ruchu oraz parkingów, aplikacja, która byłaby stworzona pod działanie systemu FastPrk-2 mogłaby informować kierowców w czasie rzeczywistym o wolnych miejscach oraz mogłaby również przypomnieć, gdzie kierowca zaparkował samochód. „Pozwoliłoby to na znaczące skrócenie czasu poszukiwania wolnego miejsca parkingowego. Taką aplikację mogłaby stworzyć Akademia Kaliska, która byłaby twórcą pierwszej w Polsce właśnie takiej aplikacji, tym samym zyskałaby znaczące wyróżnienie i prestiż. Dałoby to akademii bardzo dużą promocję i możliwość jeszcze większego rozwoju, na czym zyskałoby miasto Kalisz. Nam jako Instytutowi Kaliskiemu zależy na ulepszaniu i jednocześnie ułatwianiu życia mieszkańców Kalisza wzorem państw zachodnich. Wierzymy, że takie rozwiązanie znacząco ułatwi życie mieszkańców i znacząco podniesie komfort życia w naszym mieście.” – tłumaczy prezes IK, Szymon Furman.

Kolejnym tematem spotkania były #KaliskieKonsultacje. Instytut Kaliski rusza z szerokimi konsultacjami dotyczącymi miasta Kalisza. „Jako organizacja pozarządowa działająca na rzecz miasta oraz powiatu zdajemy sobie sprawę, że najwięcej o problemach Kalisza wiedzą jego mieszkańcy. Wierzymy, że na bazie tych konsultacji przy wsparciu ekspertów naszego instytutu uda się zbudować prawdziwie proobywatelski program dla miasta oddający w pełni zarówno jego problemy jak i atuty, które można wykorzystać do rozwoju naszego miasta. Ankietę można wypełnić internetowo (Link do ankiety „Kaliskie Konsultacje”: https://docs.google.com/…/1s8Jak0rVFAcwyZB4mVCk…/prefill), jak i będą one zbierane przez całe wakacje przez działaczy i ekspertów Instytutu Kaliskiego na kaliskich osiedlach, wśród mieszkańców Kalisza” – mówi Furman.

Podczas zbierania ankiet będą rozdawane ulotki promujące akcję Instytutu #NaprawiaMYKalisz, gdzie mieszkańcy będą mogli w każdej sprawie odezwać się do instytutu, a rolą organizacji będzie pomoc mieszkańcom w różnych sprawach, związanych z naszym miastem, czy jego mieszkańcami.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie NOWE_FIO_zestawienie_1_KOLOR-1280x186.jpg

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze