Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa Instytutu Kaliskiego na temat aplikacji parkingowej dla Kalisza oraz pism, które w tej sprawie przedstawiciele organizacji wysłali do rektora Akademii Kaliskiej oraz prezydenta miasta, a także w sprawie planowanych konsultacji. Druga z inicjatyw miałaby pomóc w rozwiązywaniu miejskich problemów mieszkańców miasta.
System FastPrk-2 wykorzystuje niewielkie czujniki parkowania zainstalowane na każdym miejscu parkingowym, które pozwalają na wskazywanie drogi kierowcom przy pomocy paneli elektrycznych. Po zaparkowaniu pojazdu czujnik bezprzewodowo przekazuje informację na ten temat do bramy. Dzięki platformie programowej systemu, osoby odpowiedzialne za zarządzanie ruchem w miastach mają na bieżąco dostęp do analiz zajętości miejsc parkingowych w poszczególnych obszarach o określonej porze dnia. Informacje te mogą być następnie wykorzystane w celu przewidywania dostępności i zajętości miejsc parkingowych, a także usprawniania planowania. System integruje również szereg innowacyjnych usług transportowych w celu usprawnienia działania rozwiązania. Na przykład dzięki opcjom przewidywania ruchu, rozwiązanie FastPrk-2 może polecać kierowcom alternatywne trasy, które uwzględniają ruch i dostępne opcje transportu publicznego.
Dzięki automatyzacji funkcji takich jak rezerwacja miejsc parkingowych i płatności przez Internet przy pomocy inteligentnej aplikacji parkingowej, rozwiązanie FastPrk-2 przynosi również korzyści mieszkańcom miast. Na podstawie rzetelnych i wiarygodnych informacji na temat ruchu oraz parkingów, aplikacja, która byłaby stworzona pod działanie systemu FastPrk-2 mogłaby informować kierowców w czasie rzeczywistym o wolnych miejscach oraz mogłaby również przypomnieć, gdzie kierowca zaparkował samochód. “Pozwoliłoby to na znaczące skrócenie czasu poszukiwania wolnego miejsca parkingowego. Taką aplikację mogłaby stworzyć Akademia Kaliska, która byłaby twórcą pierwszej w Polsce właśnie takiej aplikacji, tym samym zyskałaby znaczące wyróżnienie i prestiż. Dałoby to akademii bardzo dużą promocję i możliwość jeszcze większego rozwoju, na czym zyskałoby miasto Kalisz. Nam jako Instytutowi Kaliskiemu zależy na ulepszaniu i jednocześnie ułatwianiu życia mieszkańców Kalisza wzorem państw zachodnich. Wierzymy, że takie rozwiązanie znacząco ułatwi życie mieszkańców i znacząco podniesie komfort życia w naszym mieście.” – tłumaczy prezes IK, Szymon Furman.