Czy w Kaliszu powstanie cmentarz dla zwierząt?
Najbliższe miejsce do pochówku czworonogów znajduje się w Ostrówku, oddalonym o 40 km od Kalisza. Kilkukrotnie pojawiały się interpelacje oraz zapytania dotyczące utworzenia w naszym mieście cmentarza dla zwierząt. Czy jest szansa, by owe miejsce powstało?
W Polsce powstaje coraz więcej miejsc pochówku dla zwierząt. Znajdują się one m.in. w Toruniu, Bytomiu, Rybniku, Łodzi, Gdańsku i Słupsku. Niektórzy mieszkańcy Kalisza również wyrazili chęć, by taki obiekt powstał, także i w naszym mieście. W tej sprawie powstały trzy interpelacje radnych. Dwie z nich otrzymały odpowiedź negatywną.
W odpowiedzi na interpelację z dnia 25 listopada 2021 roku, dotyczącą utworzenia cmentarza dla zwierząt informuję, że w najbliższych latach nie jest planowane powstanie tego typu miejsca
na terenie Kalisza. Cmentarze dla zwierząt funkcjonujące w różnych miastach Polski prowadzone są przeważnie
przez niezależne podmioty gospodarcze. Jednocześnie należy podkreślić, że przed
rozpoczęciem prowadzenia działalności w zakresie grzebowisk i spalarni zwłok zwierząt
wymagane jest uzyskanie zezwolenia, zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r.
o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
W związku z czym można stwierdzić, że w najbliższym czasie w Kaliszu nie powstanie miejsce pochówku dla zwierząt. Jednak w ubiegłym miesiącu, na oficjalnej stronie Prezydenta Miasta, pod jednym z postów pokazujących nowe inwestycje w mieście, jedna z pań zapytała o możliwość utworzenia w mieście cmentarza dla zwierząt. W odpowiedzi Prezydenta mogliśmy przeczytać, że niestety nie ma takiej możliwości, ponieważ Radni Rady Miasta nie przewidzieli takich środków w budżecie. Tą sytuacją zainteresował się radny Polski 2050, Piotr Mroziński.
Zwierzę domowe traktowane jest przez
wiele osób jako członek rodziny, wymaga Ono również godnego pochówku. Ten kto może robi to w ogrodzie, a pozostali szukają innych dogodnych miejsc.
Najlepszym rozwiązaniem byłby komunalny cmentarz dla zwierząt.
Należy zauważyć, ze w przypadku zgonu zwierzęcia jego właściciel jest zobowiązany do utylizacji zwłok zgodnie z obowiązującym prawem, tzn. właściciel zobligowany jest do samodzielnego przekazania zwierzęcia firmie zajmującej się utylizacją padłych zwierząt lub poprzez gabinety weterynaryjne, które posiadają podpisaną w tym zakresie umowę. Zabronione jest grzebanie zwierząt w przydomowych ogródkach, lasach i innych terenach zielonych. Czyn taki jest karany mandatem w wysokości 500-1000 złotych.
Musimy sobie zadać pytanie, czy Urząd Miasta chce takiego miejsca, czy też nie? Mam wrażenie,
że podległe Panu Prezydentowi służby nie poczyniły odpowiednich starań i nie zadały sobie trudu, aby
wytypować odpowiednie miejsce na utworzenie takiego cmentarza. Najprościej było odpowiedzieć, że nie planujemy takiego zadania. Jednak na publiczne zadane pytanie przez mieszkańców miasta dotyczące braku takiego miejsca, obwinia Pan Prezydent za tą sytuację Radnych Rady Miasta.
Nie zanosi się zatem, aby w naszym mieście w najbliższym powstała nekropolia dla zwierząt. Dajcie znać, jakie jest Wasze stanowisko w tej sprawie.
Źródło: BIP