Czy w Kaliszu powstanie cmentarz dla zwierząt?

Najbliższe miejsce do pochówku czworonogów znajduje się w Ostrówku, oddalonym o 40 km od Kalisza. Kilkukrotnie pojawiały się interpelacje oraz zapytania dotyczące utworzenia w naszym mieście cmentarza dla zwierząt. Czy jest szansa, by owe miejsce powstało?

W Polsce powstaje coraz więcej miejsc pochówku dla zwierząt. Znajdują się one m.in. w Toruniu, Bytomiu, Rybniku, Łodzi, Gdańsku i Słupsku. Niektórzy mieszkańcy Kalisza również wyrazili chęć, by taki obiekt powstał, także i w naszym mieście. W tej sprawie powstały trzy interpelacje radnych. Dwie z nich otrzymały odpowiedź negatywną.

W odpowiedzi na interpelację z dnia 25 listopada 2021 roku, dotyczącą utworzenia cmentarza dla zwierząt informuję, że w najbliższych latach nie jest planowane powstanie tego typu miejsca na terenie Kalisza. Cmentarze dla zwierząt funkcjonujące w różnych miastach Polski prowadzone są przeważnie przez niezależne podmioty gospodarcze. Jednocześnie należy podkreślić, że przed rozpoczęciem prowadzenia działalności w zakresie grzebowisk i spalarni zwłok zwierząt wymagane jest uzyskanie zezwolenia, zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Krystian Kinastowski - Prezydent Miasta Kalisza

W związku z czym można stwierdzić, że w najbliższym czasie w Kaliszu nie powstanie miejsce pochówku dla zwierząt. Jednak w ubiegłym miesiącu, na oficjalnej stronie Prezydenta Miasta, pod jednym z postów pokazujących nowe inwestycje w mieście, jedna z pań zapytała o możliwość utworzenia w mieście cmentarza dla zwierząt. W odpowiedzi Prezydenta mogliśmy przeczytać, że niestety nie ma takiej możliwości, ponieważ Radni Rady Miasta nie przewidzieli takich środków w budżecie. Tą sytuacją zainteresował się radny Polski 2050, Piotr Mroziński.

Zwierzę domowe traktowane jest przez wiele osób jako członek rodziny, wymaga Ono również godnego pochówku. Ten kto może robi to w ogrodzie, a pozostali szukają innych dogodnych miejsc. Najlepszym rozwiązaniem byłby komunalny cmentarz dla zwierząt.

Piotr Mroziński - Radny Rady Miasta Kalisza

Należy zauważyć, ze w przypadku zgonu zwierzęcia jego właściciel jest zobowiązany do utylizacji zwłok zgodnie z obowiązującym prawem, tzn. właściciel zobligowany jest do samodzielnego przekazania zwierzęcia firmie zajmującej się utylizacją padłych zwierząt lub poprzez gabinety weterynaryjne, które posiadają podpisaną w tym zakresie umowę. Zabronione jest grzebanie zwierząt w przydomowych ogródkach, lasach i innych terenach zielonych. Czyn taki jest karany mandatem w wysokości 500-1000 złotych. 

Musimy sobie zadać pytanie, czy Urząd Miasta chce takiego miejsca, czy też nie? Mam wrażenie, że podległe Panu Prezydentowi służby nie poczyniły odpowiednich starań i nie zadały sobie trudu, aby wytypować odpowiednie miejsce na utworzenie takiego cmentarza. Najprościej było odpowiedzieć, że nie planujemy takiego zadania. Jednak na publiczne zadane pytanie przez mieszkańców miasta dotyczące braku takiego miejsca, obwinia Pan Prezydent za tą sytuację Radnych Rady Miasta.

Piotr Mroziński - Radny Rady Miasta Kalisza

Nie zanosi się zatem, aby w naszym mieście w najbliższym powstała nekropolia dla zwierząt. Dajcie znać, jakie jest Wasze stanowisko w tej sprawie.

Źródło: BIP

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Świadkowie zdarzenia poszukiwani!

29 maja 2022

Policjanci z Zespołu ds. Wykroczeń Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu...

czytaj więcej»

Upamiętnili bohaterów walk o Monte Cassino

29 maja 2022

Delegacja samorządowców z terenu naszego województwa przebywała między 17 a...

czytaj więcej»

Festiwal w Żelazkowie

28 maja 2022

Już jutro w Żelazkowie odbędzie się Festiwal Orkiestr Dętych i...

czytaj więcej»

Płyty, winyle i kasety z całego świata w galerii Amber

28 maja 2022

Wystawcy i kolekcjonerzy z całej Polski zawitali dziś do Galeria...

czytaj więcej»

W muzycznym świecie zwierząt

28 maja 2022

Czy spotkaliście kiedyś w filharmonii kangury, żółwie albo kukułkę? Może...

czytaj więcej»

Dzień Dziecka w mieście!

28 maja 2022

Dzień Dziecka zbliża się do nas wielkimi krokami! Z tej...

czytaj więcej»