baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

,,Czy warto poznawać Bank Centralny?”- debata w Szkole Podstawowej w Tłokini Wielkiej

17 marca uczniowie Szkoły Podstawowej w Tłokini Wielkiej przeprowadzili ostatnie działanie w ramach realizacji ogólnopolskiego programu Złote Szkoły NBP, była to debata szkolna. W tej edycji drużyna projektowa postanowiła skorzystać z zaproszenia Burmistrza Gminy Opatówek– Sebastiana Wardęckiego i debatę zorganizowali w sali posiedzeń w Urzędzie Gminy w Opatówku.

Młodzież poprzedziła wystąpienie starannym przygotowaniem. Przeanalizowali wiadomości zdobyte podczas realizacji projektu. Następnie wybrali eksperta i ułożyli ramowy plan dyskusji. Dodatkowo dobrali odpowiedni materiał wizualny oraz przypomnieli sobie obsługę platformy internetowej wykorzystywanej do komunikowania się na odległość.

Podczas debaty młodzież z klas VII i VIII szczegółowo wyjaśniła, czym jest Narodowy Bank Polski, udzieliła odpowiedzi na pytania: czy przeciętny Polak może być obsłużony w tym banku, czym zajmuje się „bank banków”, jakie są jego główne funkcje, czym jest bilonomat i gdzie się znajduje, kto ma prawo do emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej, kto jest odpowiedzialny za wprowadzenie do obiegu prawnych środków płatniczych, kto jest odpowiedzialny za wycofywanie z obiegu poszczególnych znaków pieniężnych oraz zatrzymanie fałszywych pieniędzy, czym są monety i banknoty powszechnego obiegu oraz kolekcjonerskie, czym jest Centralna Biblioteka Narodowego Banku Polskiego.

Ekspertka odpowiedziała na wszystkie pytania padające podczas debaty, które dotyczyły głównych funkcji oraz obszarów działalności Narodowego Banku Polskiego, popularności bilonomatu, czyli urządzenia samoobsługowego do zamiany monet, zabezpieczeń na banknotach. Przekazała informacje na temat utylizacji banknotów oraz monet zniszczonych i tych, które wyszły z obiegu.

Na zakończenie na ręce pana Sekretarza Gminy Opatówek wręczono symboliczny banknot 1000zł wykonany przez uczennicę klasy VI. Przedstawicielka drużyny projektowej, Karolina Wdowczyk z kl. VIII, przeprowadziła wywiad reporterski z gośćmi. Zaproszone osoby przyznały, że niektóre wiadomości, o których była mowa w debacie były dla nich nowością. Całość debaty została nagrana i udostępniona wszystkim szkołom podstawowym w gminie Opatówek.

Źródło: Gmina Opatówek

Najchętniej czytane w zeszłym tygodniu!

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze