baner_AK
reklama-SWWS

Czy za 12 miesięcy zobaczymy nową starówkę? Umowa została podpisana

Dziś w ratuszu podpisana została umowa między Miastem Kalisz a wykonawcą inwestycji na przebudowę Głównego Rynku wraz z ul. Kanonicką w ramach zadania pn. „Rewitalizacja centrum miasta Kalisza – poprawa stanu układu komunikacyjnego”.

Umowę ze strony miasta podpisał prezydent Krystian Kinastowski oraz przedstawiciel wykonawcy – prokurent Damian Mucha. W spotkaniu uczestniczyli również instruktorzy różnych branż, którzy będą zaangażowani w wykonanie tego zadania.

– To kolejny ważny etap jeśli chodzi o przebudowę Głównego Rynku – dziś mamy już wykonawcę. Bardzo cieszymy się z tego powodu, bo jak wiadomo, czasy są niełatwe. Dużo samorządów ma teraz spore problemy w kwestii rozstrzygania postępowań przetargowych. Firmie życzymy sprawnej i szybkiej realizacji. W przyszłym tygodniu formalnie przekazany zostanie już plac budowy. Tak jak już wcześniej zapowiedziałem – odbędzie się spotkanie z przedsiębiorcami oraz mieszkańcami wspólnot, tak żeby harmonogram oraz sposób prowadzenia prac ustalić bezpośrednio z zainteresowanymi. Umowa zakłada, że prace zostaną przeprowadzone w ciągu 12 miesięcy. Mam nadzieję, że nie wydarzy się nic, co by ten okres wydłużyło, choć jak sami państwo wiecie, jesteśmy w najstarszym mieście w Polsce, w samym jego sercu. Liczę jednak, że nic ciekawego tutaj nie wykopiemy – powiedział prezydent miasta Krystian Kinastowski.

– Najtrudniejszym w całym przedsięwzięciu będzie fakt, że jest to realizacja w samym centrum miasta. Cała logistyka związana z dowozem materiałów, wydzielenie fragmentów robót tak, żeby wszystko przeprowadzić w sposób bezpieczny. Problem stanowić może także niestabilna sytuacja w kraju, która znacząco odbija się na branży budowlanej – komentuje Damian Mucha, dyrektor pionu oraz prokurent spółki.

– Rynek będzie wyglądał podobnie, nie będziemy wprowadzać żadnych rewolucyjnych zmian, ponieważ plac przed ratuszem powinien zachować swoją dotychczasową funkcję. Postaraliśmy się po prostu tę przestrzeń uatrakcyjnić. W tym momencie opracowywany jest też projekt, który rozstrzyga to, w jaki sposób zabytek, jakim jest rząpia należy zakopać – dodaje prezydent.

Firma ETP S.A. z siedzibą w Katowicach posiada doświadczenie w rewitalizacji starówki. Niespełna półtora roku temu z sukcesem ukończyła pracę w Nysie – na terenie dwukrotnie większym od planowego w naszym mieście.
Co zostanie przebudowane? W zakresie przebudowy Głównego Rynku:
a) przebudowa i budowa infrastruktury podziemnej (przyłącza wody, kanalizacji i przyłącza elektryczne wraz z instalacją oświetlenia ulicznego),
b) budowa podziemnego zbiornika retencyjnego,
c) przebudowa nawierzchni wraz z wykonaniem tablic informacyjnych w nawierzchni, monety pamiątkowe, wymiana krat (na żeliwne) w studniach doświetlających piwnice,
d) przebudowa oświetlenia ulicznego,
e) przebudowa i budowa iluminacji budynku Ratusza,
f) budowa instalacji nawadniania zieleni,
g) budowa podziemnego pomieszczenia zabytkowej rząpi,
h) montaż małej architektury (m.in. ławki, kosze, słupy ogłoszeniowe, tablice informacyjne, stojaki na rowery, demontaż i ponowny montaż zabytkowej pompy, siedzisko nad rząpią, maszty, tryskacze),
i) przesadzenie istniejących drzew w miejsce wskazane przez Zamawiającego – Park Miejski -5 sztuk,
j) wykonanie nasadzeń zieleni wysokiej i niskiej, w tym 24 drzew,
k) wykonanie pawilonów kwiatowych,
l) wykonanie jednego pawilonu gastronomicznego – planowane miejsce w okolicach restauracji Piwnica Ratuszowa.

W zakresie przebudowy ul. Kanonickiej:
a) przebudowa i budowa infrastruktury podziemnej (m.in. kanalizacji i przyłącza elektryczne wraz z instalacją oświetlenia ulicznego),
b) przebudowa nawierzchni,
c) przebudowa oświetlenia ulicznego,
d) montaż małej architektury,
e) wykonanie nasadzeń zieleni, w tym 6 drzew.

Całość robót podzielona jest na 7 etapów:
1) w zakresie przebudowy Głównego Rynku: 4 etapy
2) w zakresie przebudowy ul. Kanonickiej: 3 etapy Początek realizacji robót: Główny Rynek TERMIN Termin przewidziany do realizacji: 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. Wartość robót budowlanych: 19.688.521,12 zł brutto. Wykonawca robót budowlanych: ETP S.A. z siedzibą w Katowicach.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze