baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Czy znajdą się pieniądze na blok operacyjny? Trwają negocjacje

Bardziej zielony, cyfrowy i bliżej obywateli – taki miałby być nasz region przy wsparciu z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Z nowego budżetu planowane jest m.in. wybudowanie bloku operacyjnego w Kaliszu czy stworzenie dwutorowości przez Wartę w Obornikach Wielkopolskich.

Lista projektów priorytetowych jest długa. Jeśli KE się na nie zgodzi, to w najbliższych latach możemy spodziewać się m.in budowy Centrum Muzyki, siedziby Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, czy Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu. Nie zabraknie ważnych inwestycji kolejowych, w tym: rewitalizacji linii kolejowej Wągrowiec – Gołańcz – granica województwa (linia nr 356) oraz budowy drugiego toru kolejowego wraz z drugą przeprawą mostową na rzece Warcie na odcinku linii kolejowej nr 354 (od posterunku odgałęźnego Oborniki Wlkp. Most do stacji Oborniki Wlkp.). Zostaną zrealizowane ważne inwestycje zdrowotne, m.in.  modernizacja Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu powstanie Centralny Blok Operacyjny z centralną sterylizatornią wraz z oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii. Nie zabraknie również kontynuacji projektów edukacyjnych, które sprawdziły się w poprzednich perspektywach: Czas zawodowców – nowoczesne  kształcenie w Wielkopolsce i Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2030.

Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 to nowa nazwa programu regionalnego (wcześniej to Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020), który znajdzie się w dyspozycji Zarządu Województwa Wielkopolskiego, jako Instytucji Zarządzającej programem. Dzisiaj Marszałek Marek Woźniak wysłał dokument do Brukseli. Tym samym rozpoczęły się oficjalne negocjacje z Komisją Europejską. „Chcemy, by dzięki tym funduszom, Wielkopolska była nadal regionem rozwijającym  się systematycznie, w sposób konsekwentny. Jednocześnie, by była bardzo nowoczesna jeśli chodzi o formy gospodarowania – kładziemy akcent na innowacyjność, na poszukiwanie nowych technologii. Ważne są również kwestie niskiej emisji, która jest dziś wyzwaniem dla wszystkich krajów UE. Chcemy, by Wielkopolska sprostała tym wyzwaniom” – powiedział Marszałek Marek Woźniak. 

Marszałek podkreślił również, że „kwestia dobrych relacji pomiędzy Komisją Europejską a polskim rządem jest kluczowa, jeśli chodzi o sprawne wydatkowanie pieniędzy, zarówno z budżetu europejskiego, jak i z funduszu, który zasili Krajowy Plan Odbudowy. Śledzimy wszelkie wypowiedzi, które padają  ze strony przedstawicieli rządu. Zwłaszcza te, które z uporem odmawiają podporządkowania się pewnym ostrzeżeniom płynącym ze strony Brukseli w kontekście zarzutów o łamanie praworządności. Liczymy jednak, że pojawi się refleksja, która spowoduje, że na linii Bruksela – Warszawa nastąpi wyjaśnienie tych kwestii i powrót do w pełni praworządnych form organizacji państwa, po stronie polskiej. Mam nadzieję, że tak się stanie, bo sygnał wysłany z Komisji Europejskiej jest jednoznaczny – jeśli tego podporządkowania się zasadom, które przyjęliśmy w Unii Europejskiej nie będzie – pieniądze będą przyblokowane”.  

Źródło: UMWW

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze