Czym jest ,,Plogging”?

Plogging to akcja polegająca na bieganiu i zbieraniu odpadów. To jednocześnie propagowanie zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej, promocja zachowań proekologicznych oraz dbanie o czystość lasów. Zaproszenie do akcji przyjęli już kaliscy kijkarze.

Nadleśnictwo Kalisz organizuje akcję „Czysty Las Winiarski”. W najbliższą sobotę zaprzyjaźnione organizacje Stowarzyszenie „Pod Lasem” Kalisia Nordic Team – Kalisz oraz wszyscy chętni mogą przyłączyć siły dla „Czystego Lasu Winiarskiego”, czyli spaceru i swobodnego biegu, bo właśnie tym jest plogging, połączonego ze sprzątaniem lasu. Nie obędzie się bez niespodzianek – Nadleśnictwo Kalisz szykuje atrakcje edukacyjne w postaci spaceru dendrologicznego. “Mamy nadzieje, że spacer będzie interesujący zarówno dla młodszych, jak i dla starszych uczestników. Przewidujemy konkurs z nagrodami dla wszystkich uczestników zarówno spaceru dendrologicznego oraz sprzątania, nie obędzie się bez u fotograficznego za najciekawsze zdjęcia z akcji ekologicznej.” – dodaje Beata Kątna, edukator z Nadleśnictwa Kalisz.

Akcja podzielona jest na trzy części: sprzątanie, spacer i eko piknik. Całość rozpoczyna się w sobotę 17 lipca na Osiedlu Winiarskim o godzinie 9:00, następnym punktem jest spacer ekologiczny z Beatą Kątną – leśniczką, specjalistką ds. edukacji leśnej. Podczas spotkania poruszony będzie temat roli drzew i uczenia jak rozpoznawać poszczególne ich gatunki. Nie zabraknie też różnych leśnych ciekawostek. Na koniec wszystkich uczestników czeka eko-piknik. Do akcji można dołączyć w dowolnej chwili między godziną 9:00 a 11:00 (wiata edukacyjna przy ul. Gajowa 1 Kalisz) i pobrać worki oraz rękawiczki. Sprzątaniem objęty będzie teren o powierzchni ok. 200 ha. Leśnicy proszą o pozostawianie pełnych worków wzdłuż dróg leśnych. Udział w tradycyjnym sprzątaniu lasu i ploggingu to ciekawa i pożyteczna forma aktywności dla każdego. W ploggingu bieg ma charakter symboliczny, nie trzeba się spieszyć, a każdy z uczestników uzbrojony w przekazane przez organizatora worki i rękawiczki może pokonać dowolnie obraną przez siebie trasę.

“Bawimy się indywidualnie lub drużynowo. Osoby nieletnie powinny być członkami zespołów, w których będzie też odpowiedzialny za nich opiekun. Nie ustalamy limitów liczby członków drużyn. Na naszej stronie internetowej znajduje się formularz, który trzeba wypełnić i wysłać na adres mailowy – beata.katna@poznan.lasy.gov.pl lub dostarczyć wypełniony do naszego biura” – mówi Beata Kątna z Nadleśnictwa Nowa Kalisz.

Udział bez wcześniejszej rejestracji jest możliwy pod warunkiem akceptacji regulaminu podczas odprawy. Uczestnicy niedzielnej akcji proszeni są o zabranie własnych sztućców i kubków termicznych tak, aby nie generować produkcji śmieci podczas pikniku, kończącego sprzątanie. Kawę, herbatę oraz wodę zapewnia organizator. Zebrane podczas weekendu z ploggingiem odpady będą przekazane do utylizacji. Pełny regulamin akcji ekologicznej „Czysty Las Winiarski” znajduje się na stronie internetowej kaliskiego nadleśnictwa.

Zabawa edukacyjna i konkurs fotograficzny

Organizator szykuje również atrakcję towarzyszącą tj. wspomniany spacer dendrologiczny, który odbędzie się w sobotę w Lesie Winiarskim – “Zbieramy się między 11:00 a 11:10. Ponad godzinny spacer dedykowany jest wszystkim miłośnikom przyrody. Młodsi mogą dołączyć wraz z opiekunem” – zachęca B. Kątna, do która chętnie udzieli więcej informacji w razie pytań. Podsumowanie pikniku rodzinnego i ploggingu odbędzie się 17.07.21 r. 13:00. Dodatkową atrakcją jest konkurs fotograficzny pt. „Mój Czysty Las”. Zabawa  wszystkich uczestników wydarzenia oraz innych osób, które w najbliższym czasie samodzielnie wybiorą się na sprzątanie lasu i zmieszczą się w terminie nadsyłania zdjęć, a ten mija w piątek 23 lipca. Każdy z autorów może nadesłać nieograniczoną ilość fotografii. Należy je dostarczyć pocztą elektroniczną ma adres beata.katna@poznan.lasy.gov.pl, w tytule wpisując „Mój Czysty Las”.

Poza zdjęciami ich autorzy muszą również podać: tytuł pracy, imię i nazwisko, adres autora, telefon kontaktowy, komentarz do zdjęcia, miejsce dokonania zdjęcia oraz oświadczenie o posiadaniu praw autorskich do zdjęć i zgodę na przeniesienie praw do publikacji zdjęć na organizatorów konkursu. Wyboru najciekawszych prac dokonają organizatorzy. Zdjęcia będą publikowane na profilach społecznościowych oraz stronach internetowych organizatora. Autorzy wyróżnionych fotografii otrzymają nagrody.


Źródło: Nadleśnictwo Kalisz

plakat Czysty Las Winiarski

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter