baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Czym jest „tarcza antyputinowska”?

Rosnące ceny surowców, w tym szczególnie gazu, przekładają się na wyższe ceny nawozów i żywności w sklepach. Rząd informuje o działaniach, które mają ograniczyć tę tendencję. Wsparcie z budżetu państwa obejmie rolników, a także użytkowników gazu.

Pomoc dla rolników będzie dotyczyć nawozów, które producenci rolni kupili od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Dofinansowanie obejmie do 50 ha powierzchni i wyniesie do 500 zł za 1 ha. Oprócz tego, do 2027 r. przedłużona została ochrona przed niekontrolowanym wzrostem cen gazu. Zdaniem rządu na tym rozwiązaniu skorzysta 7 mln gospodarstw domowych, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także jednostki takie jak szpitale, szkoły czy instytucje kultury.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w swoich działaniach rząd będzie starał się przeciwdziałać inflacji, która jest dużo wyższa niż miesiąc czy dwa miesiące temu przewidywało większość ekonomistów. Poinformował, że oprócz tego rząd będzie skupiać się także na sprawach związanych z miejscami pracy, ze wsparciem firm, które do tej pory działały na rynku rosyjskim:  –  Sami apelujemy, żeby wstrzymały te działania na rynku rosyjskim. Będziemy zajmowali się derusyfikacją polskiej i europejskiej gospodarki. Głównym celem pierwszej części tzw. Tarczy AntyPutinowskiej jest zapobieganie wzrostowi cen żywności. – Temu, który wiemy już, że będzie niesamowicie dynamiczny, będzie niestety wysoki – poinformował premier.

Jak będzie wyglądać wsparcie dla rolników?

Pomoc będzie skierowana do rolników, którzy są zagrożeni utratą płynności finansowej. Producenci rolni będą mogli otrzymać wsparcie z budżetu państwa do nawozów, które zostały kupione od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r.

Dofinansowaniem będzie mogło być objęte maksymalnie 50 ha powierzchni. Jakie będą limity wsparcia? 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych.

– Pomoc dla rolników została zaprojektowana tak, aby na podstawie faktur na zakupy nawozów, można było wypłacić rekompensatę. Będzie to rekompensata w wysokości około 1500 zł do jednej tony nawozu – podsumował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Aby otrzymać dofinansowanie, do 16 maja 2022 r. rolnik będzie musiał złożyć wniosek do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Formularz zostanie opracowany i udostępniony przez Agencję na jej stronie internetowej.

Co istotne, pomoc na zakup nawozów będzie mogła być udzielana od momentu ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o jej zgodności ze wspólnym rynkiem.

Czym będzie ochrona gazowa?

– W obliczu imperialnej polityki Rosji, zdecydowaliśmy o przedłużeniu ochrony taryfowej prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na odbiorców domowych oraz instytucje pożytku publicznego aż do 2027 r. – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Ochrona taryfowa obejmie 7 mln gospodarstw domowych, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz jednostki użyteczności publicznej – takie jak szpitale czy szkoły.

Źródło: KPRM

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze