„Czytanie ścian” w kaliskim teatrze

W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego trwają ostatnie przymiarki do pierwszej prapremiery, po długiej przerwie działania teatrów. Spektakl „Czytanie ścian” w reżyserii Rudolfa Zioły, oparty na bestsellerowym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła, zagości na Scenie Kameralnej już w najbliższy piątek. Opowieść o fascynującej biografii wybitnej czeskiej poetki ożyje na teatralnych deskach po raz pierwszy.

„Czytanie ścian” jest sceniczną adaptacją reportażu pochodzącego z tomu „Nie ma”. Autor ˗ Mariusz Szczygieł ˗ to nie tylko znany dziennikarz i ceniony reportażysta, ale także zagorzały czechofil. Jego talent literacki został nagrodzony w 2019 roku najważniejszą polską nagrodą literacką Nike oraz nagrodą Nike Czytelników. 
Spektakl opowiada niecodzienną historię ˗ Mariusz Szczygieł podczas jednego z licznych pobytów w czeskiej Pradze, niespodziewanie natknął się na wiersz. Ale nie byle jaki wiersz, lecz ˗ jak sam twierdzi ˗ ten właściwy wiersz. Kilka niepozornych wersów, zawieszonych w małej gablotce wagonu kolejki w ramach akcji „Poezja w metrze”, nieoczekiwanie ścisnęło go za gardło i brzuch ˗ nim pociąg zatrzymał się na docelowej stacji, znał już każde słowo na pamięć. Nazwisko autorki, czeskiej poetki Violi Fischerovej, nic mu jeszcze wtedy nie mówiło. Gdy kilka lat później Fischerová opowiadała mu przy butelce wina wstrząsającą historię swojego życia, poprosiła tylko o jedno: aby opublikował te wspomnienia dopiero po jej śmierci.
Reżyserem spektaklu jest doskonale znany lokalnej publiczności Rudolf Zioło, który na swoim koncie ma już dziewięć przedstawień zrealizowanych w kaliskim Teatrze, w tym: „Mój Nestroy”, „Trzy po trzy”, „Nikt nie spotyka nikogo”. Zagrają: Izabela Wierzbicka, Wojciech Masacz i Michał Wierzbicki. Scenografię przygotował Andrzej Witkowski, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich scenografów, muzykę napisał Marcin Nenko, a projekcje video wykonał Tomasz Schaefer.
Z powodu ograniczenia widowni do 50% prapremiera zostanie zagrana dwukrotnie: pierwsza ˗ „dla nocnych marków” ˗ w piątek 28 maja o 20.00, a druga ˗ „dla rannych ptaszków” ˗ w sobotę, 29 maja o 17.30. Kolejne okazje do zobaczenia spektaklu to 30 maja oraz 1, 2, 18, 19 i 20 czerwca. Na wtorek 1 czerwca Teatr zaplanował „Spektakl z puentą” ˗ po przedstawieniu odbędzie się rozmowa z aktorami, prowadzona przez prof. Piotra Łuszczykiewicza, a bilety będą dostępne w specjalnej cenie 15 zł. Aby zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, po każdym spektaklu przestrzenie teatru będą zdezynfekowane specjalistycznym sprzętem. Widzów wciąż obowiązują maseczki i zasada zajmowania co drugiego miejsca dla zachowania należytego dystansu.Źródło: Biuro Promocji i Reklamy Teatru

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

“Ciągła i nieustanna walka o małego Tadzika”, czyli Anielska Rocznica i anielska zbiórka dla chłopca

17 stycznia 2022

Czy może być coś lepszego niż uczczenie jednej z rocznic?...

czytaj więcej»

“Kalisz zaklęty w fortepianie” – znamy zwycięzców konkursu

17 stycznia 2022

Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek wręczył dzisiaj nagrody dla 13 uczestników konkursu...

czytaj więcej»

PZPN zapłaci odszkodowanie KKS-owi Kalisz za Zająca? Mateusz Borek komentuje

17 stycznia 2022

Jak co tydzień w poniedziałek dziennikarze Kanału Sportowego w składzie...

czytaj więcej»

Akademia Kaliska i UAM wspólnie zorganizują warsztaty

17 stycznia 2022

Akademia Kaliska w ramach współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza...

czytaj więcej»

Silny wiatr, burze i alert II stopnia, czyli co nas pogodowo czeka w poniedziałek

17 stycznia 2022

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały...

czytaj więcej»

Poradniki dla młodych mam w kaliskim “Okrąglaku”

16 stycznia 2022

Pierwsze kroki w macierzyństwie, a właściwie w rodzicielstwie łatwiej stawiać,...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter