Grodziński

D. Grodziński z “matematycznymi” obawami w sprawie Uniwersytetu Kaliskiego

Temat wizji przyszłego i potencjalnego Uniwersytetu Kaliskiego nie przestaje być gorący. Dla jednych uniwersytet i zagarnięcie WP-A to jedyna słuszna droga, a dla innych droga budząca wiele wątpliwości, gdzie nie brakuje znaków zapytania. Wśród tych drugich znajduje się Dariusz Grodziński - jeden z liderów lokalnej opozycji.

Grodziński na swoim profilu facebookowym opublikował film prezentujący w symboliczny i matematyczny sposób jak jego zdaniem może wyglądać przyszłośc akademickiego Kalisza. Rozpisując swoją opinię na dwie kolumny, z których jedna nawiązuje do WP-A, a druga do AK, stwierdził, że nasze miasto powinno dążyć do sytuacji “1+1”, czyli posiadania i kaliskiego wydziału UAM, i Uniwersytetu Kaliskiego. W podobny sposób odniósł się do wizji przejęcia WP-A przez akademię, oceniając, że ostatecznie możemy pozostać “z niczym” przy stanie najgorszym, czyli “0+0”. Dlaczego miałoby się tak stać?

W chwili obecnej mamy w Kaliszu jeden Uniwersytet im. Adama Mickiewicza - jego kaliską filię i "zero" uniwersytetu albo nawet uczelni akademickiej, jeśli chodzi o Akademię Kaliską. Każdy komu zależy na rozwoju Kalisza powinien dążyć do tego, żeby w Kaliszu był wciąż UAM oraz żeby powołać akademię, a później Uniwersytet Kaliski. W pomyśle polityków PiS, którzy przejęli Akademię Kaliską, i prezydenta Kinastowskiego, który jest z PiS-em w koalicji, jest to, aby zlikwidować, zamknąć, przejąć filię na rzecz rzekomego powołania Uniwersytetu Kaliskiego. Z rozmów i informacji, jakie posiadam od środowiska naukowego UAM z Kalisza i z Poznania wynika, że odcięcie kaliskiej filii od macierzy naukowej w Poznaniu spowoduje brak punktów naukowych i kwalifikacji, żeby samodzielnie prowadzić uniwersytet. Doprowadzimy wtedy do sytuacji, że nie będzie filii UAM w Kaliszu i nie będzie Uniwersytetu Kaliskiego. Każdy, kto jest kaliskim patriotą powinien dążyć do rozwiązania z dwoma ośrodkami akademickimi, bo tylko i wyłącznie tu jest wartość dodana.

Dariusz Grodziński

Ponadto Grodziński ocenił, że powinno się uważać na ferowane przez polityków PiS rozwiązanie “0+1” (bez filii, a z Uniwersytetem Kaliskim). Jego zdaniem w konsekwencji taki układ może okazać się porażką, po której Kalisz zostanie bez żadnego ośrodka o charakterze akademickim. Przy takim wariancie obecna akademia przejęłaby “majątek, budynek, struktury, posady, etaty UAM”, nie oferując – zdaniem radnego – nic w zamian.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Co tam się działo! Adam Balski starł się z chorwackim potworem!

21 maja 2022

Co się działo tej sobotniej nocy w Londynie! Najlepsze thrillery...

czytaj więcej»

Turystyka na dwóch kołach. Rowerem przez Ostrów Wielkopolski

21 maja 2022

Wiosna zaskoczyła w tym roku wyjątkowo ładną i ciepłą pogodą....

czytaj więcej»

Drugi etap obchodów stulecia kaliskiej Prosny

21 maja 2022

W niedzielę 22 maja odbędą się obchody stulecia Prosny 1922...

czytaj więcej»

Plenerowa Impreza Rodzinna

21 maja 2022

Od 12:00 do 21:30 na placu przy Centrum Kultury i...

czytaj więcej»

Za tydzień rodzinny rajd rowerowy

21 maja 2022

Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska oraz Miasto Kalisz zapraszają do wzięcia udziału...

czytaj więcej»

ZSP w Kaliszu z klasami patronackimi Klastra Lotniczego

21 maja 2022

19 maja 2022 roku uroczyście został podpisany aneks dot. współpracy...

czytaj więcej»