baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

„Dąbrowska. Czytanie polityczne”

14 września 2024 roku w Dworku Marii Dąbrowskiej W Russowie odbędzie się konferencja „Dąbrowska. Czytanie polityczne”, na którą zaprasza Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Marii Dąbrowskiej.

Za tym prowokacyjnym tytułem kryje się intencja, by, sięgając do bogatego dorobku i życiorysu Marii Dąbrowskiej, porozmawiać na temat aktualnych i ważnych problemów. W związku z ogłoszonym przez miasto Kalisz rokiem Marii Dąbrowskiej, MOZK chce uhonorować pisarkę, czyniąc ją partnerką w dyskusji na temat wyzwań współczesnego świata.

Zawarte w tytule pojęcie polityki nie oznacza chęci zajęcia stanowiska w przygodnych antagonizmach partyjnych, ale przywrócenie bohaterce statusu artystki zaangażowanej, społecznie wrażliwej, a nawet radykalnej. Odczytując dzieła Dąbrowskiej przez pryzmat jej poglądów społecznych, działalności publicznej i inspiracji filozoficznych, można nie tylko lepiej rozpoznać ich kontekst historyczny, ale również znaleźć dla siebie inspirację lub przestrogę. Jej zaangażowanie w sprawę niepodległości Polski, a później życie w wielokulturowej II Rzeczpospolitej, skłania do pytań o kwestie narodowych tożsamości oraz ich wzajemnych stosunków. Działalność w ruchu spółdzielczym, inspiruje do poszukiwania nowych modeli wyzwolenia, demokratyzacji i modernizacji społeczeństwa. Praca na rzecz reformy rolnej oraz ważne miejsce, jakie w jej utworach zajmowała polska wieś i jej problemy, zwracają uwagę na zagadnienia popularnej obecnie ludowej historiografii. Fascynujące życie ambitnej pisarki, które przez ponad dwadzieścia lat dzieliła z Anną Kowalską, wpisuje ją w historię emancypacji kobiet i społeczności LGBT. Wreszcie, poruszane zagadnienia etyczne, w tym dotyczące relacji człowieka z przyrodą, mogą pomóc w wypracowaniu nowych ideałów życia i postaw moralnych wobec nowych wyzwań i kryzysów.

Wydarzenie swym honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Kalisza, Krystian Kinastowski.

Program konferencji:

10:00 – Powitanie gości

  • dr Makary Górzyński, Imperium peryferii. Architektura i urbanistyka Kalisza przełomu XIX-XX wieku
  • prof. Ewa Andrysiak, Pobyt Marii Szumskiej w kaliskiej pensji Heleny Semadeniowej.
  • dr Katarzyna Nadana-Sokołowska, Maria Dąbrowska i Anna Kowalska o innych artystkach – uwagi na podstawie korespondencji pisarek.

    13:00 – Przerwa

    14:00 – Zwiedzanie Dworku Marii Dąbrowskiej

    15:00 – II Część

    • prof. Ewa Głębicka, Ślady poglądów politycznych Marii Dąbrowskiej w jej korespondencji prywatnej
    • Michał Miklas, Polityczne czytanie Dąbrowskiej. Abramowski, kooperatyzm i ludowa historia Polski.
    • Jan Oleszczuk-Zygmuntowski, Wielki powrót spółdzielczości.

      Wstęp na wydarzenie jest wolny.

      Tekst i zdjęcie: MOZK

      Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

      Subskrybuj
      Powiadom o
      guest
      0 komentarzy
      Informacje zwrotne w treści
      Zobacz wszystkie komentarze

      Najnowsze