Dar Elwiry Fibiger

Elwira Fibiger – kaliszanka, córka ostatniego właściciela Fabryki Fortepianów i Pianin przekazała Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kaliszu 500 książek ze swojego prywatnego zbioru.

Elwira Fibiger prowadzi własną galerię sztuki, niegdyś związana była z polską telewizją. Uwielbia czytać książki i postanowiła podzielić się nimi z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. Przekazała je prezydentowi Kalisza Krystianowi Kinastowskiemu, obecnemu na spotkaniu, oraz dyrektorowi MBP Robertowi Kucińskiemu.

„To jest część mojej prywatnej kolekcji, którą przekazuję na panów ręce dla mieszkańców Kalisza, który jest mi bliski, który kocham. Chciałabym, żeby te książki niosły radość, nowe wartości poznawcze, żeby ludzie utożsamiali się z bohaterami, żeby byli po prostu szczęśliwi. Jacinto Benavente, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1922 roku na spotkaniu w klubie dyskusyjnym w Toledo, a były to czasy reżimu w Hiszpanii, powiedział piękne zdanie: „Książka, którą się czyta, żyje, czyni człowieka lepszym, i uszlachetnia go”. I będę bardzo, bardzo szczęśliwa, że w roku Fibigerów ta skromna część tej kolekcji będzie przekazana w ręce mieszkańców. To jest moje ukochane miasto, bo pomimo że wyjechałam bardzo dawno z tego miasta, ja nigdy Kalisza nie opuściłam. Tu są moje korzenie, najpiękniejsze chwile w życiu, młodzieńcze wzloty i upadki”.

- mówiła Elwira Fibiger

Na spotkaniu podkreślono zasługi rodziny Fibigerów dla miasta. Przekazanie książek było częścią programu wizyty Elwiry Fibiger w rodzinnym mieście. Spotkała się ona w piątek 17 września w Komoda Club Residence z uczestnikami premiery gry plenerowej opartej o telefoniczną aplikację pn. „Śladami Fibigerów”, którą przygotowała MBP w Kaliszu w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Źródło: MBP w Kaliszu

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter