“Degeneraci” przejdą ulicami miasta?
“Kontrmanifestacja do marszu dewiantów w Kaliszu” – taką nazwę nosi wydarzenie organizowane przez Młodzież Wszechpolską w kontrze do zaplanowanego na 7 września IV Kaliskiego Marszu Równości. Nie jest to pierwsza kontrmanifestacja odbywająca się przy okazji kaliskiej parady równości.
Podobne inicjatywy miały miejsce także w przeszłości. Odpowiadają za nie różne organizacje. W 2019 r. szerokim echem odbiło się sprzątanie ulic miasta po marszu osób LGBTQ+ Młodzieży Wszechpolskiej. Działacze ubrani w kombinezony i maski przeszli przez Kalisz by “zdezynfekować” go po paradzie równości. Fundacja Pro- Prawo do Życia, której główne hasła to: “stop aborcji” i “stop pedofilii” również sprzeciwia się wartościom wyznawanym przez społeczności LGBT. Na ich transparentach znaleźć można było w ubiegłych latach treści, takie jak: “Homoseksualiści na czele największej grupy pedofilskiej”, czy “Różaniec wynagradzający za grzech sodomii”.
Młodzież Wszechpolska, która intensywnie angażuje się w kontr manifestowanie, jest największą w Polsce organizacją narodową.
“Jesteśmy tam, gdzie dzieje się coś ważnego, z odwagą i głośno mówimy, jakie jest nasze zdanie w wielu sprawach. Pomagamy słabszym. Pielęgnujemy pamięć o wielkich Polakach i o wydarzeniach ważnych dla naszego Narodu.”
– piszą na swojej stronie internetowej.
Parada jest co roku silnie zabezpieczana przez policję, w tym zespół antykonfliktowy. Wiele jednostek zmobilizowanych zostaje do pilnowania porządku podczas marszu. Spora niechęć części społeczeństwa stwarza konieczność podejmowania takich działań prewencyjnych, by potencjalnym zagrożeniom zapobiec lub móc w razie potrzeby sprawnie interweniować. Ubiegłoroczny marsz zakończył się bilansem zatrzymanych dwóch agresywnie zachowujących się mężczyzn oraz “wlepieniem” przez funkcjonariuszy kilku mandatów.
Marsze i parady równości pojawiły się w Polsce w wyniku inspiracji społeczności LGBTQ+ podobnymi wydarzeniami organizowanymi w miastach USA oraz Europy Zachodniej, które odbywają się tam od lat 70. XX wieku. Głównym celem uczestników jest demonstracja przeciwko dyskryminacji prawnej i społecznej, zwrócenie uwagi na prawa grup mniejszościowych, promowanie akceptacji społecznej oraz celebracja dumy mniejszości, zwłaszcza mniejszości seksualnych.
W Kaliszu Marsz Równości przemierzać będzie ulice miasta po raz czwarty. Także po raz czwarty kaliskie środowiska prawicowe zapowiedziały, że w ramach sprzeciwu pojawią się na drodze uczestników marszu z własnymi transparentami.
zdjęcia: Fakty Kaliskie, Calisia.pl