Dekomunizacja radzieckich akcentów
Dziś rano, prezydent miasta Krystian Kinastowski poinformował o podjęciu decyzji dotyczącej przystąpienia do dekomunizacji cmentarza żołnierzy radzieckich.
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich powstał w roku 1945 na terenie Nowego Parku, jednak jego obecny kształt wynika z projektu Antoniego Karolaka, który zrealizowano w 1951. Są tutaj pochowani żołnierze Armii Czerwonej, którzy polegli podczas walk w południowej Wielkopolsce i o Festung Breslau. Na terenie cmentarza oprócz grobów znajdują się także armaty, które są nawiązaniem do wojennego charakteru nekropolii.
W odpowiedzi na liczne petycje, listy oraz sugestie, Krystian Kinastowski zwrócił się do IPN-u o opinię na temat możliwości usunięcia z cmentarza żołnierzy radzieckich czerwonych gwiazd z sierpem i młotem oraz stojących tam armat, rozebrania cmentarnych obelisków i tzw. Bramy Wyzwolenia, stanowiącej wejście na teren nekropolii od strony Kanału Rypinkowskiego.
– Agresja Rosji na Ukrainę pobudziła dyskusję na temat cmentarza żołnierzy radzieckich przy ul. Częstochowskiej. Wpływają do mnie petycje, listy, sugestie dotyczące usunięcia stamtąd symboli komunistycznych i radzieckich. Ustawa z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego stworzyła takie możliwości.
Petycję w tej sprawie złożyło m.in. Stowarzyszenie KoLiber.
Wielu internautom przeszkadzał nie tyle sam cmentarz i spoczywający na nim żołnierze, co postawiony w centralnym punkcie nekropolii obelisk wraz z umieszczoną na szczycie czerwoną gwiazdą. Więcej o tym przeczytać można TUTAJ.
– Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych opinii – z poszanowaniem dla znajdujących się tam grobów – przystąpimy do dekomunizacji tego miejsca.
źródło: fb Krystian Kinastowski