baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

„Diabeł nie zna granic”

1o grudnia w Akceleratorze Kultury swój autorski film animowany na żywo wykona Mariusz Wilczyński. Jest on twórcą „Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Warstwę dźwiękową będą stanowić kompozycje Jana Sebastiana Bacha i Tadeusza Nalepy grane na żywo przez wirtuoza wiolonczeli Marcela Markowskiego – pierwszego wiolonczelistę Orkiestry Sinfonia Varsovia. Podczas spektaklu obraz i muzyka naprzemiennie się splatają, każdy performance Wilczyńskiego jest inny i nigdy więcej się nie powtórzy.

Mariusz Wilczyński to reżyser animacji, performer, malarz i profesor w Szkole Filmowej w Łodzi. Sztuki animacji nauczył się sam i od 1996 realizuje autorskie kino animowane.

Retrospektywy jego filmów przygotowały m.in. Museum of Modern Art MoMA w Nowym Jorku (2007), Anthology Film Archives w Nowym Jorku (2007 i 2020), Pretoria Art. Museum w Pretorii (2007), National Museum of Brazil w Brasili (2009), Tokyo International Forum w Tokio (2014), Pera Museum w Stambule (2014) oraz Muzeum Narodowym w Warszawie (2018).

Prezentował swoje filmy także w m.in. National Gallery w Londynie (2007), Lincoln Center w Nowym Jorku (2010), i na Berlinale (2008, 2020). Mariusz Wilczyński realizuje również filmy animowane na żywo tzw. WILKANOCE, do udziału w których zaprasza muzyków tworząc z nimi improwizowane spektakle.

W WILKANOCACH udział brali min.: Hong Kong Philharmonic Orchestra, Membres de l’Orchestre de Chambre de Paris, Membres de l’Ensemble de Tokyo, L’Orchestre de Chambre de Geneve, Narodowa Orkiestra Filharmoniczna z Lwowa, Orkiestra Sinfonia Varsovia, trębacz jazzowy Tomasz Stańko, wiolonczelista Marcel Markowski oraz także min. Leszek Możdżer, Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski, VOO VOO, Fisz Emade i inni. W 2007 New York Times nazwał Mariusza Wilczyńskiego „jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej.” W lutym 2020 miała miejsce światowa premiera jego pełnometrażowego filmu animowanego pt. ”Zabij to i wyjedź z tego miasta”, nad którym pracował 14 lat.

Obraz zdobył ponad 40 nagród na festiwalach filmowych, m. in. w Ottawie, Annecy, Zagrzebiu, Pradze, Sapporo, Wiedniu, Lizbonie, Chicago, Limie czy Gdyni gdzie, jako pierwsza animacja w historii, zdobył główną nagrodę – Złote Lwy. W grudniu 2020 „Zabij to i wyjedź z tego miasta” miał amerykańską premierę w Museum of Modern Art MoMA w Nowym Jorku oraz w Anthology Film Archives w Nowym Jorku.

W 2022 roku, od marca do lipca, w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie – miała miejsce wystawa pt. „Zabij to… Mariusz Wilczyński”. Obecnie artysta pracuje nad nowym, autorskim, pełnometrażowym filmem animowanym pod roboczym tytułem „Na mój pogrzeb w czerwonej sukni przyjdź” którego premiera planowana jest na rok 2027.
Wydarzenie biletowane:

Performance „Diabeł nie zna granic” artysta wykona w sobotę, 10 grudnia, o godzinie 19.00, w Akceleratorze Kultury. Bilety w cenie 20 (normalny) i 10 (ulgowy) można kupić w OKP Wieża Ciśnień oraz przez stronę biletomat.pl.

źrodło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze