Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Diecezja Kaliska już od roku z bp. Brylem na czele

Rok temu, 25 stycznia, papież Franciszek mianował Biskupem Kaliskim ks. biskupa Damiana Bryla. Biskup Bryl to trzeci ordynariusz Diecezji Kaliskiej. Rządy objął po arcybiskupie Grzegorzu Rysiu, tymczasowym administratorze apostolskim.

Pierwszym i najdłużej urzędującym biskupem kaliskim był biskup Stanisław Napierała, który swoją funkcję sprawował przez dwie dekady począwszy od 1992 r., czyli od utworzenia Diecezji Kaliskiej. Bp Napierała pełnił wcześniej funkcję biskupa pomocniczego Archidiecezji Poznańskiej. Drugim z biskupów był Edward Janiak, który złożył rezygnację, a ta została przyjęta przez Ojca Świętego w październiku 2020 r. Trzeci z ordynariuszy diecezji – Damian Bryl jest najmłodszym biskupem kaliskim w chwili nominacji – miała bowiem niespełna 52 lata.

Wybór nowego biskupa kaliskiego padł na biskupa spoza regionu, który miała już doświadczenie jako biskup pomocniczy. Z drugiej strony pochodził z terenu naszej diecezji. Na szczególną uwagę zasługuje także stosunkowo krótki czas, w którym diecezja kaliska oczekiwała na biskupa ordynariusza. Minęło jedynie 7 miesięcy od chwili, gdy abp Ryś został administratorem apostolskim oraz 3 miesiące od rezygnacji bp. Janiaka.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze